Тваринництво

5 кроків для покращення ситуації з кокцидіозом на птахофермі

Для покращення ситуації з кокцидіозом у птахогосподарстві, передбачення розповсюджування захворювання необхідно реалізувати низку заходів, пише журнал «Наше птахівництво».

1. Поліпшити менеджмент на птахофермі. Системи напування й вентиляції повинні бути в ідеальному стані. Треба постійно підтримувати оптимальну щільність посадки у пташнику. Найкраща система – «пусто-зайнято». Важливо також розподіляти птицю за віком, стежити, щоб у пташнику завжди була суха підстилка в період вирощування. У середньому нормальний сервісний період сприяє значному зниженню ооцист в пташнику бройлерів.

2. Підтримувати хороший стан кишківника птиці, використовувати корм без токсичних речовин. Слизова оболонка кишківника птиці повинна бути здоровою. Слід підтримувати нормальний розвиток оболонки кишківника і здорової мікрофлори на ранніх стадіях життя птиці. Постійно поліпшувати санітарні умови у господарстві, стежити за чистотою поїлок і годівниць.

3. Постійно моніторити статус кокцидіозу на підприємстві, а також реалізувати антикокцидійні програми згідно з моніторингом.

4. Включати компоненти корму, що негативно впливають на еймерії та сприяють одужанню: ω-3 жирні кислоти, артемізинін, екстракти цитрусових, бетаїн, β-глюкан, вітаміни E, A, C, K, селен, середньоланцюгові жирні кислоти і NaHCO3, орегано, ехінацея, лектини, куркума.

5. Підтримувати та стимулювати імунну систему птиці, обмежувати вплив інших захворювань. Для підтримки імунітету птиці використовують речовини, як-от вітамін А і E, селен.

У разі тяжкого захворювання на кокцидіоз використовують метилбромід, дисульфід вуглецю, аміак або феноли. Тільки два останні компоненти можуть безпечно застосовуватися в комерційних умовах. На одужання від кокцидіозу позитивно впливають протеїни, вітаміни A, C і K.

Раніше ми писали, які чинники сприяють поширенню кокцидіозу в птиці.