Тваринництво

4 основні періоди перебігу хвороб у тварин

Щоб встановити збудника хвороби в тварин, треба правильно обрати час відбору проб і метод дослідження. А для цього треба знати патогенез захворювання та циркуляцію збудника в організмі в цей період, пише журнал The Ukrainian Farmer.

У перебігу хвороби розрізняють чотири основні періоди:

‒ прихований (латентний, інкубаційний);

‒ продромальний (період передвісників);

‒ період розпалу виражених клінічних ознак хвороби;

‒ завершальний (видужання або загибель).

В інкубаційний період, коли збудник починає активно реплікуватися, запускаються захисні функції організму і провокуються певні порушення, які потім стануть видимими. Проблема полягає в тому, що в цей період напевно не відомо, хвора тварина чи ні, особливо за великого поголів’я.

У продромальний період хвороба вже очевидніша, бо збудники активно розмножуються в організмі. З’являються загальні симптоми: пригнічений стан, підвищення температури тіла, зміна в поведінці, зниження споживання корму, підвищення чи зниження споживання води тощо.

У період розпалу виражених клінічних ознак хвороби спостерігаються специфічні симптоми: кашель, діарея, шкірні висипи, аборти тощо. В цей період, спираючись на симптоми, встановлюється підозра на певного інфекційного агента.

Завершення хвороби характеризується повним або частковим одужанням, ускладненням, рецидивом або загибеллю тварин. У цей період уже напевне в крові циркулюють захисні антитіла, відповідно, по них можна встановити, з яким зі збудників контактувала тварина.

Як повідомлялося, найзручніші методи діагностування еймеріозу в птиці ‒ копроскопічні.