Тваринництво

Метаболічним хворобам птиці можна запобігти збалансованим раціоном

Збалансований раціон птиці запобігає розвитку метаболічних хвороб і поліпшує її загальний стан, пише журнал «Наше птахівництво».

Так, сечокам’яна хвороба в курей-несучок може спостерігатися внаслідок надлишкового вмісту катіонів (калію, натрію, кальцію, магнію тощо). Дисбаланс електролітів призводить до зміни рН у сечі. Високий уміст кальцію в кормі блокує канальці та сечоводи, утворюючи конкремент-калій. А надлишок натрію спричиняє захворювання нирок ‒ як наслідок збільшується в’язкість крові.

Синдром раптової смерті також пов’язаний із метаболізмом: племінні кури чи несучки можуть раптово загинути через гіпокальціємію під час формування яйця. В більшості випадків ці кури вже вилучили значну частину кальцію зі своїх кісток, і страждають від остеопорозу.

Щоб запобігти остеопорозу й гіпокальціємії, птиця повинна отримувати достатньо кальцію з травного тракту. Адже на піку виробництва яєчної шкаралупи курка видаляє весь кальцій із загального кровообігу протягом 15 хвилин. Якщо не дати достатньо кальцію, організм намагається поповнити його запас із кістяка. Тому потрібно використовувати вапняк із кількох джерел і різної форми: це можуть бути вапняки фракцією 1-2 мм або 3-4 мм, черепашник, крейда тощо.

Зазвичай формування яйця відбувається вночі, тому в цей період птиця має бути забезпечена легкодоступним кальцієм фракцією 3-4 мм, бо великі часточки кальцію затримуються у шлунку та повільніше розчиняються шлунковою кислотою.

Метаболічні хвороби можуть бути і першопричиною захворювань опорно-рухового апарату. Так, більшість неінфекційних причин кульгавості й деформації ніг у курчат-бройлерів пов’язані зі швидким ростом. Тобто птиця росте, а кістяк і м’язово-суглобний каркас не витримують її маси.

Доволі поширеною проблемою є й грудна міопатія. Вона виникає внаслідок утворення великої кількості молочної кислоти, яку кров не може переносити, і провокує набряки та пошкодження м’язів. Ураження легко отримати, якщо тримати бройлера за ноги й дозволяти йому махати крилами. Отже, птицю потрібно переносити, мінімізуючи стрес, щоб вона не тріпотіла крилами.