Імпорт продуктів харчування в Україну зростає

Рекордний імпорт картоплі: Україна знову закуповує овочі за кордоном
Україна знову стала активним імпортером картоплі — про це свідчать результати першого кварталу 2025 року. За словами аналітика плодоовочевого ринку проєкту EastFruit Євгена Кузіна, з липня 2024 року по березень 2025-го Україна імпортувала 83 тис. тонн продовольчої картоплі.
«Це рекорд останніх чотирьох сезонів та один із найвищих показників за всю історію. Більше картоплі ми завозили лише у сезонах 2019/20 та 2020/21», — зазначає експерт.
Основними постачальниками стали країни ЄС та Єгипет — із відповідно старим і новим урожаєм. При цьому аналітики фіксували нестабільність цін: після короткого періоду стабільності відпускні ціни на картоплю зросли, але з кінця березня почали поступово знижуватись.
Разом з картоплею зростали ціни й на інші овочі борщового набору, а також на тепличні огірки та помідори українського виробництва. Така ситуація підкреслює важливість логістики в аграрному секторі, зокрема доставки комбайнів, що безпосередньо впливає на збирання врожаїв та формування ринкових цін.
Україна збільшує імпорт і експорт сирів
На тлі рекордного імпорту овочів, активно розвивається і молочна галузь. У січні-березні 2025 року Україна імпортувала 10 тис. тонн сирів, що на 23,5% більше порівняно з аналогічним періодом 2024 року. Вартість імпорту становила $60,7 млн.
Сири надходили переважно з Польщі (45,2%), Нідерландів (8,7%) та Німеччини (8,4%).
Водночас зросли і обсяги експорту українських сирів: 3,2 тис. тонн на суму $14,7 млн, що на 30,1% більше у грошовому еквіваленті, ніж торік. Основні покупці: Молдова, Казахстан і Німеччина.
Уряд посилив контроль за імпортом продуктів
У відповідь на зростання імпорту, Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №345, яка поновлює повноцінний державний контроль за імпортованими харчовими продуктами, кормами та побічними продуктами тваринного походження.
Документ передбачає:
- зниження ризиків для здоров’я людей;
- посилення контролю за якістю продукції;
- справедливі умови для бізнесу;
- захист споживачів від небезпечної продукції.
Міністр аграрної політики Віталій Коваль зазначив, що це ще один крок до гармонізації українського законодавства з європейськими нормами та посилення продовольчої безпеки країни.
Висновок
Український аграрний ринок демонструє суперечливу динаміку: з одного боку — зростає імпорт стратегічно важливих продуктів, таких як картопля та сири, з іншого — зміцнюються експортні позиції та посилюється державний контроль якості імпортованої продукції. Усе це свідчить про адаптацію ринку до нових економічних умов і прагнення до європейських стандартів. Водночас важливими залишаються логістичні процеси, включно з доставкою комбайнів, що напряму впливають на ефективність агросектору в цілому.