З Tempo F ви забудете про проблеми із сівбою
Соняшник і кукурудза вже давно асоціюються у аграріїв з високорентабельними культурами, займатись якими в останні роки стало вигідно практично в усіх регіонах України. Висока ринкова ціна та відсутність проблем із збутом спонукають сільгоспвиробників до інтенсифікації технологій їх вирощування, що в результаті забезпечує підвищення врожайності та отримання додаткового прибутку.
Напевно ні в кого не викликає сумнівів, що поряд із використанням сучасних високопродуктивних гібридів, застосуванням оптимальних систем удобрення та захисту рослин важливий вплив на кінцевий результат має і якісно проведена сівба. Адже забезпечення ідеальних умов для насіння призводить до отримання рівномірних і здорових сходів культури, що в свою чергу значно полегшує догляд за ними.
Розуміючи важливість цього агроприйому ми вирішили дізнатись, на що звертають увагу аграрії під час вибору техніки для сівби і чому навіть відносно невеликі за розмірами господарства, фінансовий ресурс яких зазвичай є обмеженим, готові вкладати значні кошти у високопродуктивні посівні машини.
Підприємство, про яке піде мова далі – ТОВ «Агрома» – розташоване в селі Мартове Печенізького району Харківської області й має в обробітку 2000 га землі. Незважаючи на відносно невелику площу, Кірині Едуардівні Протопоповій, керівнику господарства, завдяки вдалому управлінню вдалося за кілька років вивести діяльність на досить прибутковий рівень, що дозволило здійснювати значні інвестиції в сучасну сільськогосподарську техніку не вдаючись до послуг кредитування чи лізингу.
– Сільським господарством я почала займатись не так давно – з 2008 року, коли дійшла висновку, що в нашій країні це один із найбільш рентабельних і перспективних напрямів бізнесу, – розповідає керівник. – Звісно, спочатку не все вдавалося. Часом не вистачало досвіду, не було потрібної техніки, досвідчених спеціалістів. Втім, через кілька років експериментів нам все ж таки вдалося налагодити прибутковий бізнес. Ми визначились із найбільш оптимальними для нас культурами, сформували банк землі, придбали необхідну техніку, запросили досвідчених працівників.
Для себе я зрозуміла якщо хочеш отримувати достойний прибуток – потрібно використовувати сучасні інтенсивні технології, техніку, йти в ногу з часом.
Сьогодні наше господарство спеціалізується на вирощуванні таких культур, як соняшник, кукурудза, озима пшениця та соя. Соняшник і кукурудза – це культури, які забезпечують нам надходження основного прибутку, тому їм приділяється особлива увага.
Особливістю наших грунтово-кліматичних умов є те, що землі ТОВ «Агрома» розташовані в зоні недостатнього зволоження. Середньорічна кількість опадів тут становить 450–500 мм. Це найнижча межа зволоженості для таких культур, як кукурудза та соя. Втім, враховуючи досить непогані ґрунти – чорноземи типові зі вмістом гумусу 3–4%, ми все ж таки можемо розраховувати на достойні врожаї, – зазначає Кірина Едуардівна.
– Відомо, що майбутній врожай закладається ще при сівбі. Від того, наскільки вчасно і якісно буде проведена ця операція, залежить подальший розвиток культури. Для соняшнику та кукурудзи чинник рівномірного розподілення насіння на полі надважливий. Тому до питання вибору сівалки точного висіву ми підходили дуже зважено.
Взагалі раніше у нас в господарстві було дві сівалики точного висіву – механічна John Deere і пневматична Gaspardo. Вони відносно добре працювали всі ці роки, втім, технології не стоять на місці, й ми вирішили, що настав час для їх заміни. Проаналізувавши ринок, ми зупинили свій вибір на сівалці Tempo F8 компанії Väderstad, адже чули досить схвальні відгуки про цю машину. До того ж ми мали досвід роботи з технікою цього виробника – в господарстві вже чотири роки працює дискова борона Carrier. Техніка зарекомендувала себе як надійна і зручна в експлуатації. Дещо пізніше до борони ми придбали міні-сівалку BioDrill, яка перетворила агрегат на посівний комплекс. Пробували висівати ним олійний льон і відмітили для себе, що навіть ті господарства, які займаються цією культурою близько 10 років, зазвичай не можуть провести сівбу настільки якісно і з такими низькими витратами, адже, практично, для посіву використовується борона.
Таким чином, зрозумівши і переконавшись на власному досвіді, що у Väderstad є не тільки багатофункціональна та витривала ґрунтообробна техніка, а й якісна посівна ми вирішили придбати сівалку точного висіву Tempo F8. І в цьому році вже всі площі під кукурудзою та соняшником були засіяні новою сівалкою.
Характерною рисою весняної посівної кампанії є те, що аграрії зазвичай поспішають провести сівбу якомога раніше, щоб встигнути використати дорогоцінну вологу. Втім, минула весна у нас була досить вологою. Травень видався дощовим, що не давало можливості вийти в поле. Та все ж ми знаходили невеликі «вікна» і проводили сівбу, інколи навіть у невеликий дощ. Тому, окрім роботи сівалки в цілому, ми мали змогу побачити, як вона працює у вологих умовах. І можу сказати, що результатом цілком задоволені. Якість сівби порівняно з нашими старими сівалками – відмінна: 100% по кукурудзі й 97–98% по соняшнику. I це при тому, що середня швидкість, з якою проводилась сівба становила 16–17 км/год.
Скажу відверто, ми заради експерименту пробували сіяти соняшник і зі швидкістю 24 км/год. Якість при цьому дещо знижувалась, але була не менше ніж 90%, така, як при сівбі старими сівалками за швидкості 8 км/год. Таким чином Tempo F8 значно продуктивніша. Якщо раніше для засіву аналогічної площі нам потрібні були два трактори та дві сівалки, відповідно і двоє механізаторів, то тепер із тим самим обсягом роботи може впоратися один працівник. Відповідно економляться паливно-мастильні матеріали. Середня продуктивність Tempo F8, яка агрегатується у нас із 210-сильним трактором Case Puma, становить 100 га за добу, але це не максимальна. Коли розповідаєш це колегам, сусідам, багато хто не вірить, що при такій швидкості можна отримати гарну якість сівби. Але це дійсно так. Ми теж спочатку не вірили, поки не спробували самі.
Якість сівби ідеальна. На мій погляд, кращої якості досягти практично неможливо. Наприклад, ми задали відстань між насінинами 20 см і чітко її отримали. Ви можете побачити на полі, що майже все насіння розміщене на однаковій одне від одного відстані. Жодних пропусків або двійників немає, – задоволена Кірина Едуардівна. – Крім того, завдяки такій точності висіву ми не маємо перевитрати насіння, яке коштує недешево. Економія досягає 20%.
Разом із сівбою ми вносимо добриво – зазвичай азофоску, – продовжує керівник. – Гранули добрива розміщуються трішки нижче і збоку від насіннєвого рядка. Така схема дозволяє насінині отримати необхідні елементи одразу після потрапляння у ґрунт, що підвищує його схожість. В той же час виключається можливість опіків насіння.
Сівалка обладнана великим бункером для добрив об’ємом 1700 л. Тобто за добу нам потрібно провести лише дві-три заправки, що теж суттєво підвищує продуктивність роботи.
Що стосується інших особливостей Tempo F8, то я б ще відмітила висівний пристрій сівалки. Він передбачає використання надлишкового тиску для переміщення насіння через вузьку висівну трубку. За словами виробників саме це рішення в поєднанні з короткою висівною трубкою дозволяє забезпечити високу точність, навіть за великої швидкості, й робить висів нечутливим до вібрацій і схилів.
Кожна висівна секція сівалки обладнана окремим електродвигуном, застосування якого забезпечує стабільність висіву на високій швидкості. Крім того, передбачено можливість відключення індивідуальних секцій, що економить насіння на полях із неправильною конфігурацією.
Всі висівні пристрої оснащені датчиками контролю висіву насіння. Дані з датчиків відображаються на дисплеї пульта управління, що допомагає нашому механізатору швидко отримувати інформацію про стан якості висіву щодо кожного окремого рядка.
Як я вже зазначала, – продовжує розмову керівник, – на сьогодні основною нашою культурою в господарстві залишається соняшник. Площа його посівів у цьому році становила 900 га. В минулому сезоні врожайність культури склала 25 ц/га, рентабельність вирощування при цьому досягала 80%. В нинішньому році ми отримали 32 ц/га. Вважаю, що в тому числі й завдяки нашій новій сівалці.
Якість сівби Tempo F8 як кукурудзи так і соняшнику відмінна. Всі рослини на полі розміщені рівномірно |
Крім того, в планах у нас – придбання сівалки Tempo V, яка може проводити сівбу із зміною міжрядь, наприклад, із 70 см на 50 см. На наш погляд, така схема для соняшнику та й кукурудзи є більш оптимальною, ніж сівба на 70 см, оскільки за меншої ширини міжряддя оптимізуються площа живлення культури.
До речі, всю техніку ми намагаємось купувати власними силами, без сторонньої фінансової допомоги. В цілому раз чи два на рік можемо дозволити собі придбати якусь одиницю техніки задля оновлення нашого парку. Наприклад, в цьому сезоні плануємо купити новий комбайн. Поки що визначаємось із виробником і вивчаємо ціни, адже знову потрібно обрати найоптимальніший варіант.
Додати коментар