Як глибина та час висіву впливають на перезимівлю озимої пшениці
Втрати від перезимівлі озимої пшениці мають становити не більше 5%. Здатність до перезимівлі значною мірою залежить від генетики. Проте посиливши цю здатність агрономічними чинниками, можна вирощувати потенційно більш продуктивні сорти з відносно нижчою зимостійкістю.
Про це повідомляє прес-служба PÖTTINGER.
Причинами високих втрат перезимівлі можуть бути:
- Неправильний вибір сорту. Селекція орієнтована на м’якіший клімат.
- Несприятлива погода. Наприклад, мороз без снігу чи притерта льодова кірка протягом довгого періоду.
- Невчасний висів. Занадто ранні посіви можуть перерости та ще восени ввійти у фазу трубки. Такі посіви мають високі ризики вимерзання. Оптимальна фаза входження в зиму – фаза 3-4 продуктивних стебел. У ній вузол кущення вже сформовано та максимально накопичено енергії для перезимівлі. Критичний етап в накопичення енергії – фаза 2-3 листочків. Тут енергія зерна вже вичерпана, а вузол кущення ще не сформовано. Пшениця у фазі шильця має достатньо енергії в зерні й непогано зимує.
- Занадто глибокий чи занадто мілкий висів. Зерно на поверхні поля чи на глибині до 1 см вважається не посіяним, незважаючи на те, що може прорости. Такі рослини мають мало шансів перезимувати. Біологічно пшениця закладає вузол кущення на глибині 2-2,5 см. Кожен додатковий сантиметр до цієї оптимальної глибини відтерміновує появу сходів, вимагає більше вологи, зменшує осінній розвиток. Кожен додатковий сантиметр – це мінус одне потенційне продуктивне стебло на рослині. Глибоко посіяна пшениця проростає ослабленою та не встигає підготуватися до зими.
«Неглибокі посіви в 2-2,5 см мають всі переваги для якісної перезимівлі. Практикувати такі посіви варто, якщо ваша сівалка може чітко дотримати цю глибину з невеликим відхиленням в 0,5 см. Інакше, сівалку варто замінити на технологічно сучаснішу», – зазначають у публікації.
Раніше ми повідомляли, як робота сівалки впливає на польову схожість озимої пшениці.