В «Агрофірма-Надія» зекономили завдяки оптимізації передпосівного обробітку ґрунту
ТОВ «Агрофірма-Надія», що на Київщині, можна залічити до категорії новаторських, де не побоюються впроваджувати нові технології. Зміни відбуваються завдяки ініціативам директора Олександра Затишного.
Про це йдеться у матеріалі журналу The Ukrainian Farmer.
«Судіть самі: зв’язківець у минулому, 2016 року пан Олександр перебрав на себе керівництво господарством, створене його батьком. Згодом, проаналізувавши слабкі місця виробничої технології, зокрема великі затрати на ґрунтообробіток і його негативний вплив на стан ґрунту, перейшов на ресурсоощадні та ґрунтофільні технології. Замість оранки почав практикувати no-till, застосовувати деструктори стерні, мікоризу, різноманітні біопрепарати на основі азото- й фосформобілізаційних бактерій», – йдеться у матеріалі.
Утім, у процесі роботи помітив і слабкі місця нульової технології. Наприклад, ускладнений процес унесення добрив, не завжди оптимальну структуру ґрунту для проростання насіння і розвитку кореневої системи, повільне прогрівання ґрунту, що затримує сівбу тощо. Особливо помітно такі вади системи проявляються за холодної весни, як от цього року.
«Під товстим шаром пожнивних решток ґрунт прогрівається набагато повільніше, відтак доводиться сіяти відчутно пізніше, ніж сусіди. Якщо весна прохолодна, посівна відтерміновується ще більше, що може справити критичний негативний вплив на весь подальший розвиток сходів рослин», — говорить Олександр Затишний.
Відтак директор почав шукати оптимальне рішення, яке дало б змогу, з одного боку, й надалі працювати над відновленням родючості ґрунту, з іншого — якісно та вчасно проводити посівну кампанію. У результаті зупинився на технології strip-till, яка поєднує найкраще від класичного та нульового обробітків ґрунту.
«Тепер ми готуємо ґрунт для майбутньої сівби соняшнику та кукурудзи, нарізаючи смуги з одночасним унесенням міндобрив за допомогою агрегата американського виробника DAWN Equipment — Pluribus Lite Strip-till, — розповідає аграрій. — Помітив, що після нарізання смуг температура ґрунту протягом дня підвищується на п’ять градусів, що дає мені змогу сіяти ярі просапні культури разом із «традиційниками». Натомість ґрунтова волога зберігається, адже міжряддя вкрито пожнивними рештками. Окрім того, для мене важливо, що цим агрегатом можна вносити на поля й курячий послід, який завантажується в причіпну місткість. Таким чином я зможу підживлювати посіви органікою, дбаючи про родючість ґрунту. Нині для аграріїв зменшення собівартості вирощування сільгоспкультур набирає особливої ваги, зважаючи на зростання затратної частини. Кожне господарство має власні рішення оптимізації виробництва, серед яких зменшення кількості технологічних операцій, норм міндобрив чи корегування систем захисту».
Нагадаємо, раніше також повідомлялося, що DAWN Pluribus Lite Strip-till виконує три операції за один прохід.