Які сорти солодкоплодої горобини дають найкращі врожаї на Донбасі
Вітчизняні науковці виконали в умовах Донбасу колекційне випробовування сортів солодкоплодої горобини Ангрі, Бусинка, Вефед, Дочка Кубової, Жовта, Красна, Кубова, Невежинська, Моравська, Розіна, Россіка, Россіка Майор, Сахарна та Сорбінка.
Найкраще проявили себе сорти Моравська, Невежинська та Розіна. Вони мали великі грона, в яких було по 200 і більше плодів із середньою масою 0,8-1 г, найбільші – до 1,5 г.
Сорти Жовта, Концентра, Красна, Кубова, Россіка, Россіка Майор та Сахарна в умовах Донбасу дають низькі врожаї плодів невисокої якості. Ці сорти чутливі до повітряної посухи, за якої вміст аскорбінової кислоти у плодах не перевищує 40-60 мг/100 г. Натомість у плодах горобини сорту Моравська її міститься 70 мг/100 г.
В Україні природний ареал горобини охоплює Полісся, більшу частину Лісостепу, гірський Крим. У Правобережному Поліссі й Лісостепу, західних областях та в Криму горобина трапляється часто, у східних лісових районах – спорадично. У Степу горобина зростає тільки в культурі — у ботанічних садах, парках, на вулицях і обійстях.
Додати коментар