Овочі-Ягоди-Сад

Врожайність цвітної капусти на 91% залежить від умов вегетаційного періоду

Формування врожайності пізньостиглих гібридів цвітної капусти лише на 1% залежить від особливостей гібрида (фактор А), тоді як вплив умов вегетаційного періоду (фактор В) становить 91%, сукупна дія факторів АВ — 3%, інші фактори (елементи технології вирощування тощо) впливають на 5%.

Про це йдеться в дослідженні Людмили Гайової (Харківський національний аграрний університет ім. В. В. Докучаєва), повідомляє AgroTimes.

Дослідження проводили з гібридами цвітної пізньостиглої капусти: контроль, варіант І, варіант ІІ. Термін висаджування розсади пізньостиглих гібридів припав на першу декаду червня. Спосіб вирощування — розсадний (висаджували розсаду з чотирма-п’ятьма справжніми листками). Спосіб розміщення рослин – стрічковий зі схемою розміщення (40 + 100) × 50 см. Щільність стояння рослин – 28,6 тис. шт./га. Повторність у дослідах – чотириразова. Площа облікової ділянки становила 21 м2, розміщення варіантів – систематичне. Дослідження проводили за загальноприйнятими методиками на основі закладання польових і лабораторних дослідів з проведенням фенологічних спостережень і біометричних вимірювань. 

Коливання температури повітря і нерівномірність опадів упродовж вегетаційного періоду значною мірою зумовило коливання врожайності цвітної капусти. Так, у 2015 р. ГТК вегетаційного періоду пізньостиглих гібридів цвітної капусти становив 0,6, його можна вважати слабко посушливим. За результатами досліджень цього року врожайність цвітної капусти становила 12,3 т/га у середньому по гібридах. Натомість вегетаційний період 2016 р. був достатньо забезпечений вологою (ГТК = 1,1). За таких умов було отримано середню врожайність цвітної капусти на рівні 17,7 т/га. Погодні умови 2017 р. можна охарактеризувати як сильно посушливі (ГТК = 0,4). Згідно з результатами досліджень, за таких умов було отримано нижчу порівняно з іншими роками врожайність цвітної капусти — 9,6 т/га 

Також було досліджено вагу головок цвітної капусти. З’ясувалося, що вона на 1% залежала від особливостей гібрида (фактор А) і на 94% –– від умов вегетаційного періоду (фактор В). Сукупна дія факторів АВ становила 3%, частка інших факторів — 2%.

Читайте також:Перед вирощуванням цвітної капусти слід зробити агрохімічний аналіз поля