Восени проти кров’яної попелиці застосовують агресивніші препарати
Після збирання плодів значна частина ентомофагів уже на зимівлі або не активна, і в саду можна використовувати агресивніші препарати.
Таку пораду в статті в журналі «Садівництво по-українськи» дає Анна Сахончик, консультантка із садівництва.
Кров’яна попелиця після збирання врожаю (до обпадання листя) мігрує до коренів яблуні, де й зимує. Наступної весни вона знову заселяє крону.
У деяких садах шкідник є великою проблемою. Причина — у м’яких зимах, коли він зимує не лише у коренях, а й на надземній частині дерева, та активізується вже напровесні. Якщо трапляється саме так, то популяція кров’яної попелиці протягом сезону стрімко росте.
«Протягом вегетації, захищаючись від кров’яної попелиці, ми застосовуємо в саду лише селективні інсектициди так, щоб не нищити корисних комах. Проте після збирання плодів (орієнтовно після 1 жовтня) значна частина ентомофагів уже на зимівлі або не активна, і в саду можна використовувати агресивніші препарати», – розповідає Анна Сахончик.
У цей період не мають великого значення й строки очікування та пестицидні залишки у плодах, адже врожай зібрано. Звісно, слід вносити лише препарати, що зареєстровані для застосування на конкретній плодовій культурі. Зокрема, можна застосовувати інсектицид на основі хлорпірифосу – після 1 жовтня для ентомофагів, які живуть у саду, ця сполука не буде такою фатальною.
Досвід західноєвропейських країн свідчить, що пізні осінні обробітки хлорпірифосом можуть бути настільки ефективними, що наступного сезону в саду узагалі не доведеться боротися із кров’яною попелицею.
Утім, під час таких внесень слід подбати, щоб робочий розчин не потрапив на квартали, де урожай ще не зібраний. Загалом під час цього обробітку хлорпірифос вносять не на всій площі саду, а лише там, де багато кров’яної попелиці. Обприскування виконують удень, за температури, що не нижча ніж +16…+18 °C. Восени грушева медяниця продовжує живлення й ослаблює дерева, зокрема й квіткові бруньки. Структура бруньок стає не такою щільною, і туди легко проникають збудники альтернаріозу. Наступного сезону це приведе до відмирання плодів — потенційна урожайність саду опиняється під загрозою.
На додаток активне осіннє розмноження медяниці означає її швидке поширення навесні. Для профілактики рекомендуємо восени внести у саду інсектициди групи неоніокотиноїдів. Найдієвішими є препарати на основі 2,5% тіаметоксаму.
Досвід Бельгії свідчить, що найкраща ефективність досягається за норми 0,33 кг/га. Ця сполука дуже ефективна проти молодих личинок грушевої медяниці (віки L1, L2 і L3). Проти личинок старших віків та імаго сполука менш ефективна, а на яйця не діє. Наш досвід свідчить, що якщо у саду вже є проблеми із медяницею, то зазвичай популяція представлена різними стадіями шкідника. Тому, щоб знищити яйця медяниці, у бакову суміш можна додати препарат на основі 80% манкоцебу нормою 2–4 кг/га. Вносячи цю сполуку, ми додатково забезпечуємо рослини цинком, який здатен посилювати бруньки. Якщо у саду багато імаго медяниці, до суміші можна додати піретроїд.
Читайте також: У жовтні борються зі шкідниками саду