Від типу заморозку в саду залежить тактика захисту від нього

Продумуючи захист саду від приморозків, треба враховувати їхній характер. При радіаційному – зігрівають або підмішують тепліше повітря, при фронтальному – рятує лише дощування.
Про це в інтерв’ю журналу «Садівництво по-українськи» розповів Владислав Макаренко, співвласник фермерського господарства «Макосад» (Чернівецька область)
«Якщо це мороз радіаційний, можна обігрівати сад, підпалюючи бочки з твердим паливом, тюки з соломою (небезпечний метод), спеціалізовані свічки (дуже дорогий спосіб), – каже садівник. – Радіаційний приморозок, як правило, відбувається за тихої погоди, коли з вечора небо безхмарне і до ранку також повний штиль. Внизу встановлюється низька температура, а ближче до верхівок – висока, перепад між ними може досягати 5 градусів. Тоді має сенс використовувати спеціальні вітряки, фростбустери, які перемішують холодніше повітря з теплішим. Але вони дадуть ефект лише до температури -5°C».
Інший тип приморозку фронтальний, продовжує розповідь Макаренко: на сад рухається однорідний фронт холоду і температура вверху і внизу саду приблизно однакова.
«Тут ніяке перемішування повітря не врятує, – каже Макаренко. – В обох випадках більш ефективного засобу ніж дощування я не бачу. Захисний шар льоду на бруньках і квітках рятує їх навіть при -10°C».
Читайте також: Від 30 до 100% урожаю черешні та абрикосів у Молдові знищили заморозки