Овочі-Ягоди-Сад

Від адвекційних приморозків захиститися значно складніше

Від адвекційних приморозків захиститися значно складніше

Проти радіаційних приморозків є багато способів боротьби: пічки, перемішування повітря, дощування. Із адвекційними приморозками, що виникають унаслідок різкого напливу холодних мас повітря боротися складніше.

Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи».  

Приморозки, що настають в умовах теплової інверсії, називаються радіаційними приморозками.

«Протягом дня ґрунт й об’єкти на ньому вбирають сонячне проміння та поступово нагріваються. Обмін тепла між поверхнею ділянки та повітрям і конвекційні рухи в нижніх частинах атмосфери призводять до змішування шарів холодного й теплого повітря, наслідком цього є створення від’ємного температурного градієнта: чим вище над поверхнею ґрунту – тим холодніше, – пояснює  Роберт Сас, керівник Інституту практичного садівництва (IPSAD, Копана, Польща). – Після заходу сонця земля та насадження на ній віддають енергію тепла (через випромінювання), охолоджуючись набагато швидше, ніж повітря. Унаслідок цього створюється різниця температур, і підложжя саду бере тепло із шару повітря, що лежить найближче до землі. За безвітряної та безхмарної погоди утворюється новий температурний градієнт, у якому зі зростанням висоти над поверхнею землі температура спочатку зростає, а з досягненням певної висоти спадає (радіаційна інверсія). Висота, на якій стається зміна градієнта температур із додатного на від’ємний, у середньому становить 10–60 м. Тут слід зазначити, що наявність хмар значно зменшує втрати тепла випромінюванням, завдяки чому поверхня землі віддає тепло набагато повільніше, і тоді до створення інверсії температур не доходить».  

Дорадник додає, що іншим видом приморозків є приморозки адвекційні (лат. advectio — доставка, перенесення повітря та його властивостей у горизонтальному напрямку), що виникають унаслідок різкого напливу холодних мас повітря. Прикладом є приморозки, що виникають за весняного повернення холодів – явища, характерного для частини Європи, коли в середині травня після антициклону в східній і центральній Європі змінюється напрямок циркуляції атмосфери та за ослаблення антициклону разом із циклоном напливає холодне повітря з полярних регіонів. 

«Приморозки такого типу настають рідше, ніж приморозки радіаційні, але їх супроводжують сильні вітри, що утруднює захист садів від наслідків такого зниження температури, – наголошує Роберт Сас. – Тому треба зазначити, що більшість активних методів захисту садів є дієвими в умовах термічної інверсії, до якої доходить тільки за безвітряної погоди».

Читайте також: Як розташування саду впливає на стійкість до приморозків