Овочі-Ягоди-Сад

Вчені розповіли чому підмерзає виноград

Вчені розповіли чому підмерзає виноград

За останні два десятиліття пошкодження винограду під час зимівлі почастішали, цьому значно сприяли й нестійкі параметри клімату. Протягом 1999–2019 рр. (20 років) виноградні насадження пошкоджувалися під час п’яти зим, періодичність настання пошкоджень – кожних 3-3,5 роки. Збільшують ризики морозних пошкоджень виноградників і порушення технології догляду за насадженнями, особливо на початкових етапах їх створення. 

Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи».  

Помилки, допущені під час вибору ділянки для винограднику, обрання перспективного сортименту, схеми садіння та формування рослин, та вади передсадивної підготовки ґрунту серйозно впливатимуть на стан майбутніх насаджень, їх продуктивність та термін експлуатації. 

У насаджень різних сортів спільними були глибокі пошкодження кореневої системи кущів, які унеможливлюють відновлення формування та задовільного плодоношення рослин.

Основним чинником, що зумовив пошкодження коренів винограду, є порушення термінів виконання технологічних операцій та помилки під час катаровки (видалення поверхневих коренів). Останнім часом такі технологічні порушення особливо часто спостерігаються у фермерському та присадибному виноградарстві, здебільшого зорієнтованому на вирощування столових сортів.

Крім загальних технологічних порушень, що притаманні промисловому виноградарству, під час створення фермерських та присадибних виноградників допускають помилки на етапі вибору доцільного сортименту. Оскільки головним критерієм і авторитетом під час вибору сортів для більшості фермерських господарств є реклама, насадження закладаються випадковим садивним матеріалом, дуже часто нестандартними саджанцями, також і кореневласними на важко суглинистих чорноземах, де гарантовані пошкодження філоксерою. 

До переліку технологічних порушень фермерського та присадибного виноградарства слід додати й спроби створення потужних формувань кордонного типу, які є успішними передусім у місцевостях без ризику морозних ушкоджень рослин, а також у районах з високим природним енергетичним потенціалом (кількість сонячних днів тощо).

Крім цього, кордонні формування доцільні лише у сильнорослих сортів, які мають здатність до накопичення великих запасів багаторічної деревини, підвищену зимо- і морозостійкість. Виноградарі-практики не завжди враховують неоднозначний вплив кордонних формувань на якість ягід. За збільшення висоти формування крони, особливо перевантажених рослин, уміст цукру у ягодах закономірно знижується, а для його підвищення необхідно збільшувати площу листя кущів або змінювати конструкцію формування та шпалери, для кращої акумуляції потоків сонячної енергії. Особливо великі ризики формування неякісної продукції та незадовільного визрівання приростів мають сорти з тривалими термінами вегетації, що знижує їхню зимо- та морозостійкість.

Отже, зимо-і морозостійкість винограду залежить від біологічних особливостей культивованого сорту, району та технології вирощування, екологічних чинників та умов зимівлі конкретного року. Ризики морозних пошкоджень, їх глибина, можливості відновлення насаджень залежать від типу формування рослин, запасів багаторічної деревини, способу ведення і розміщення приросту пагонів у просторі, навантаження кущів вічками, пагонами та урожаєм, водного та поживного режимів, періодичного видалення поверхневої кореневої системи, ефективності захисту рослин під час вегетації.

Читайте також: “Колоніст” накопичує вологу для виноградників чизелюванням з осені