Овочі-Ягоди-Сад

Уперше за 5 років Україна імпортувала значну частку овочів

Уперше за 5 років Україна імпортувала значну частку овочів

За вісім місяців 2022 року вперше принаймні за 5 останніх років значна частка – близько 7 % – у структурі зарубіжних поставок сільгосппродукції до України припала на овочі, повідомив старший науковий співробітник відділу економіки аграрного виробництва та міжнародної інтеграції Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», д.е.н. Богдан Духницький.

За даними Державної митної служби України, у січні-серпні 2022 року обсяги імпорту овочів становили 263 млн дол. США. Це фактично на 43% більше відповідного показника 2021 року у $185 млн. США, поінформував науковець.

Загалом за вартістю закупівель за кордоном овочі стали четвертими в рейтингу імпортованої агропродовольчої продукції після фруктів, риби та олійних культур.

Така ситуація пов’язана з наслідками широкомасштабної агресії рф в Україні. Йдеться, перш за все, про втрату значної частини виробництва овочів як відкритого ґрунту, так і тепличного вирощування внаслідок тимчасової окупації територій, а також бойових дій в окремих регіонах нашої країни, зокрема, у Херсонській, Миколаївській та Запорізькій областях, пояснив Богдан Духницький.

За його словами, структура імпорту цього виду агропродукції представлена переважно помідорами ($73 млн), цибулею і часником ($37 млн), капустою ($31 млн), морквою, буряками, ріпою ($28 млн) та огірками ($28 млн).

Основними постачальниками овочів до України у січні-серпні були Туреччина та Польща. На ці дві країни припало більше половини – 57,1% – вітчизняного імпорту овочів.

З Туреччини, яка очолювала рейтинг, за вісім місяців цього року імпортовано 86 тис. тонн овочів, в тому числі 55 тис. тонн помідорів, 14 тис. тонн огірків, 13 тис. тонн інших овочів. Частка Туреччини у вартості вітчизняного імпорту цього виду агропродукції склала 29,7%, зазначив експерт.

Польща у січні-серпні 2022 року здійснила поставки овочів в Україну в обсязі 121 тис. тонн. з часткою у 27,4%. Основна імпортована з цієї країни продукція – цибуля (36 тис. тонн), морква, буряки, ріпа (35 тис. тонн), капуста (20 тис. тонн) та помідори (18 тис. тонн).

Значно менші закупівлі овочів українські компанії здійснили в Нідерландів (13,8%), Румунії (5,5%) та Македонії (4,6%).

Сукупно ці п’ять країн сформували 81% вартості імпорту продукції даної групи до України.

Враховуючи ситуацію, що вимагає об’єктивну необхідність здійснення поставок овочів з-за кордону внаслідок обмеженої внутрішньої пропозиції, дана продукція залишиться в переліку основних імпортованих Україною груп продовольства за підсумками календарного 2022 року, підсумував Богдан Духницький

Читайте також: Подальше зростання цін на моркву призведе до її імпорту