Овочі-Ягоди-Сад

Удобрення горіхового саду: важливо знати міру

Залежно від генетичних особливостей рослин і рівня родючості  та кислотності ґрунту норми внесення добрив диференціюють. До того ж на легких грунтах калій вносять частіше й меншими дозами.

Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи».  

«Перед закладанням насаджень волоського горіха добрива (органічні й мінеральні) вносять під оранку. Рекомендовані норми добрив: органічних (гній) — 40–60 т/га, фосфорних і калійних — 90–200 кг/га», – зазначає Роман Яковенко, кандидат сільськогосподарських наук з Уманського національного університету садівництва. 

Він зауважує, що на більш кислих ґрунтах легкого гранулометричного складу, де внесений з добривами фосфор швидко перетворюється у важкорозчинні форми, треба вносити більші норми добрив — 150–200 кг/га. А на більш лужних ґрунтах із підвищеним умістом карбонатів — менші, 90–120 кг/га, щоб не спричинити негативного впливу на живлення іншими елементами. 

«Дози калійних добрив на ґрунтах легкого гранулометричного складу рекомендують менші, і вносити їх у насадження треба частіше для запобігання втратам під час вимивання. На ґрунти важкого складу слід вносити більші дози, оскільки тут калій інтенсивніше зв’язується в необмінні форми», – зазначає вчений.

Він також звертає увагу, що млоді дерева горіха досить швидко ростуть і можуть добре використовувати поживні речовини з ґрунту. Тому для посилення їхнього росту добрива рекомендують застосовувати тільки на бідних ґрунтах, де раз у два роки вносять 20–25 т/га гною і щорічно повне мінеральне добриво (N60Р30К30).

«У плодоносних насадженнях волоського горіха потреба в удобренні дерев не дуже велика. Одна тонна плодів виносить із ґрунту 2,68 кг азоту, 0,94 фосфору та 1,02 кг калію, а за високої врожайності (2 т/га) це винесення подвоюється. Як порівняти з іншими плодовими культурами, волоський горіх виносить із ґрунту невелику кількість елементів мінерального живлення. Більша частина елементів накопичується в листках, пагонах і корінні. Тому рекомендована норма внесення добрив становить N60Р45К45, що достатньо для поповнення витрачених врожаєм і приростом елементів мінерального живлення. Органічні добрива (30 т/га) вносять також через рік, особливо на бідних ґрунтах», – підсумовує Роман Яковенко.

Читайте також: Живлення волоського горіха розраховують на основі аналізу грунту