Овочі-Ягоди-Сад

У Німеччині розповіли, чому тепличне господарство у них не «злітає» 

У Німеччині розповіли, чому тепличне господарство у них не «злітає» 

Попри високі ціни та попит на овочі, в Німеччині мало теплиць через дорогі матеріали, дефіцит робочої сили, високу зарплату й обмеження на ЗЗР. Виробники не витримують конкуренції з імпортом.

Про це повідомляє Fresh Plaza з посиланням на дані аналітичного агентства Agrarmarkt Informations-Gesellschaft (AMI).

У 2024 році німецькі домогосподарства з’їли в середньому 13,6 кг томатів, 11,6 кг огірків і 7,7 кг перцю. Ці овочі – серед найпопулярніших у країні, й усі вони потребують захищеного ґрунту. Втім, теплична галузь Німеччини закриває лише крихітну частку попиту. 

«Німеччина не є великим гравцем у тепличному виробництві», – каже Міхаель Кох, фахівець AMI з тепличного сектору. Згідно з його даними, у 2024 році країна забезпечила лише 12% внутрішнього попиту на томати, 10% – на огірки, і лише 4% – на перець. Решту імпортують.

Попри маркування продукції німецького походження, більшість покупців обирає дешевший товар. «Підвищення цін на харчі зробило споживачів значно чутливішими до ціни. Етикетка з прапором Німеччини на полиці не впливає так, як, наприклад, у Великій Британії», – зазначає Кох.

Ціни залежать від сезону. Влітку огірки з Німеччини й Іспанії продавалися майже за однакову ціну – 61–64 євроцента за штуку. А от у березні за імпортні томати давали €2,20/кг, а за німецькі – вже €3,14/кг.

Ягода, яка підштовхує фермерів до теплиць, – це суниця. Половину споживаних ягід вирощують у самій Німеччині, часто в теплицях чи тунелях, а не у відкритому ґрунті. Це дозволяє підвищити якість та зменшити час збору. Але поширенню CEA заважає дорогий метал і пластик, нестача робочих рук і висока мінімальна зарплата.

Окрема проблема – жорстке регулювання щодо засобів захисту рослин. «У Німеччині дозволено значно менше препаратів, ніж в інших країнах ЄС. І це ставить місцевих виробників у нерівні умови», – каже Кох.

У 2024 році під теплицями в Німеччині було лише 1,24 тис. га. Для порівняння, у Нідерландах – понад 10 тис. га. Найбільше площ – під томатами (385 га). І найближчими роками ситуація навряд зміниться. Проєкти нових теплиць анонсували, але жоден досі не реалізували, зазначають в АМІ.

Читайте також: Плівкові теплиці в дії: досвід, цифри, рішення на форумі у Львові