Овочі-Ягоди-Сад

Спеціаліст розповів про способи розмноження фундуків

Фундуки розмножують сіянцями, відсадками та щепленням. Найкращі результати щеплення дає прищеплювання зближенням, радить у статті в журналі «Садівництво по-українськи» Володимир Меженський, доктор наук кафедри садівництва НУБіП України.

У публікації згадується, що за насіннєвого розмноження горіхи сіють восени або навесні, після 3–4-місячної стратифікації насіння за температури +1…+5 °C. Сухі горіхи спочатку замочують на дві доби, потім перед холодною стратифікацією витримують за кімнатної температури протягом двох тижнів. З недостратифікованого насіння сходи з’являються лише наступної весни. 

«Сходи потребують притінення, бо на осонні, коли верхній шар ґрунту нагрівається до +45 °С, надземна частина молодих рослин гине. Сіянці кущових ліщин починають плодоносити на 5–8-й рік життя, ведмежої ліщини у лісових культурах — на 15-й рік», – наголошується в статті.  

Вегетативно рослини розмножують горизонтальними, дугоподібними, вертикальними та повітряними відсадками. Щоб підсилити утворення коренів, застосовують дротяні перетяжки. Відсадки отримують через один-два вегетаційних періоди. 

Рослини можна розмножувати шляхом відокремлення від маточної рослини кореневої парості. Такі відсадки дорощують, щоб вони сформували якісну кореневу систему. У природі кущі ліщини розмножуються дочірніми рослинами, що утворюються з коренів материнської. Тому кореневі відсадки приживлюються краще, ніж горизонтальні, де молоді рослини мають слабку кореневу систему. 

Застосовують різні способи щеплення: живцем за кору або урозщіп, окулірування сплячою або проростаючою брунькою. 

«Найкращі результати дає аблактування, тобто прищеплювання зближенням, коли прищеплену частину відокремлюють від маточної рослини тільки після її успішного зростання з підщепою», — розповів Володимир Меженський. 

За підщепу для штамбових саджанців правлять сіянці ліщини горіхової. Якщо підщепою є сіянці кущових видів ліщини, штамбові рослини потребуватимуть регулярного видалення порості. Для розмноження зеленими живцями на початку росту пагонів нарізають живці з п’ятою. У штучному тумані укорінення становить 80%.

Читайте також: Одеський фермер позбувається яблунь на користь фундука і абрикоси