Овочі-Ягоди-Сад

Сад фундука на ведмежому горісі може плодоносити до 100 років

Сад фундука на ведмежому горісі може плодоносити до 100 років

Сад фундука на підщепі з ведмежого горіха може експлуатуватися удвічі-утричі довше, ніж кореневласні насадження фундука – 80-100 років.

Про це пишуть вчені Микола Матвієнко, Микола Мублик та Юлія Ходаківська з Інституту садівництва НААН України у статті в журналі «Садівництво по-українськи».  

«Переваги штамбової культури фундука на деревовидних підщепах очевидні й мають енергоощадне та екологічне спрямування, – зазначають вони. – Зазначена конструкція дає змогу значно збільшити промислову експлуатацію саду (близько 80–100 років) у порівнянні з наявними кореневласними насадженнями (35–40 років), значно розширити ареал культури, оптимізувати й раціонально використати природний потенціал родючості ґрунту, поліпшити систему догляду за садами, використовуючи комплекс машин і агроспособів зі зменшенням фізичного навантаження на відповідних операціях, оптимізувати методи механізованого збору урожаю». 

Дослідники рекомендують закладати промислові насадження щепленого на ведмежому горісі фундука за схемою 7–6 × 6–4 м. 

«Але, вибираючи конкретну схему, насамперед треба керуватися силою росту сорту, як і за кореневласної культури, а також враховувати плановану форму крони (куля, віяло тощо), висоту штамба і зважати на те, що сад практично не потребує зрошення», – зауважують вчені.

Читайте також: Учені визначили оптимальну висоту штамбу «ведмежого» фундука