Розшифровано геном цибулі: це допоможе виводити нові сорти
Учені Вагенінгенського університету (Нідерланди) розгадали геном цибулі. Це пришвидшить селекцію нових сортів овоча, стійких до таких умов, як посуха та грибні хвороби.
Про це повідомляється на сайті університету.
«Складання деталей було важкою головоломкою, – розповів дослідник селекції рослин Річард Фінкерс. – Оскільки геном цибулі величезний: приблизно в 16 разів більший за геном томатів і в 5 разів більший за людський».
Складання генома цибулі він порівняв із складанням пазлу на 100 тис. елементів, з яких 95 тис. – це лише шматочки блакитного неба. І лише 5 тис. елементів насправді мають значення. Це вдалося зробити завдяки новітнім технологіям секвенування ДНК, що дозволили зібрати дрібні та великі шматки, які частково перекриваються.
Селекціонери очікують, що доступ до послідовності геному цибулі подвоїть швидкість їх роботи, в майбутньому зменшуючи її приблизно до шести-семи років.
«В інших культурах, таких як картопля та рис, роль, яку відіграють певні гени у забезпеченні стійкості до хвороб або толерантності до посухи, вже ретельно вивчена. На основі інформації про послідовність генів цих культур селекціонери тепер можуть легше ідентифікувати подібні гени в геномі цибулі та точніше досягати успіху у власній племінній роботі», – пояснив учений.
Університет Вагенінгена співпрацював з трьома компаніями щодо секвенування ДНК цибулі: селекційними компаніями Bejo Zaden та De Groot en Slot, та геномічною компанією ServiceXS. Частини проекту були завершені завдяки академічній співпраці з професором Масайосі Шигіо (Лабораторія овочівництва, Університет Ямагуті, Японія) та професором Шусей Сато (Вища школа біологічних наук, Університет Тохоку, Аоба-ку, Сендай, Японія).
Читайте також: Цибуля з меншим восковим нальотом виявилася стійкішою до трипсів