Овочі-Ягоди-Сад

Потепління клімату збільшує кількість шкідників і хвороб

Потепління клімату збільшує кількість шкідників і хвороб

Глобальне потепління не лише стимулює бурхливий ріст не тільки рослин, збільшує численність шкідників та збудників хвороб. Тривалість дії інсектицидів суттєво скорочується за підвищення температури.

Про це пише в статті в журналі «Садівництво по-українськи» Ірина Зленко, кандидатка сільськогосподарських наук, доцентка кафедри екології Дніпровського державного аграрно-економічного університету.

Дослідниця наголошує, що кліматичні зміни передусім відчуваються через підвищення температури, клімат також стає більш вологим. Особливо це стосується зони Лісостепу та Полісся, де зосереджені великі площі промислових насаджень зерняткових культур. За підсумками детальних сценаріїв найбільші кліматичні зміни відбуваються в першу половину року. Саме в цей час інтенсивно розвиваються як рослини, так і шкодочинні організми, зокрема види, що прокинулися після зимової сплячки.

«Фенологічні фази у рослин за різними підрахунками зараз настають на 13−15 днів раніше. Погодні умови впливають на всі життєві цикли плодових рослин, бур’янів, комах, збудників хвороб тощо», – наголосила дослідниця. 

Вона додала, що тривалі посушливі періоди стали характерними для літа, зменшилися наземні опади, зокрема кількість роси. Також набули змін ґрунтові умови, що суттєво вплинуло на інтенсивність розвитку та фізіологічну активність ґрунтових мікроорганізмів, утворення вторинних метаболітів тощо.

«Таким чином наслідки кліматичних змін призводять до бурхливого росту не тільки рослин, збільшується численність шкідників та збудників хвороб», – робить висновок Ірина Зленко. 

На її думку, з потеплінням клімату слід очікувати суттєвих змін і у використанні контактних і системних фунгіцидів. Для оптимального захисту потрібна задовільна забезпеченість рослин вологою, висока вологість повітря, мінімум сонячних променів та температура, нормальна для взаємодії рослина – препарат.

«Тривалість дії інсектицидів суттєво скорочується за підвищення температури, – наголосила вчена. – Для їхнього ефективного використання достатньо сухого листя та стабільної сухої погоди».

Читайте також:Через зміну клімату знизиться урожайність томатів