Посуха і холодні ночі гальмують розвиток овочів

У червні погода погіршила умови для овочів і баштанних: на півдні – жорстка посуха, у центрі та на сході – нестача вологи й град, на заході – стабільний стан. Через затяжну спеку, холодні ночі та опади в формі злив рослини в багатьох регіонах в’януть, затримується їхній розвиток, прогноз врожаю погіршується.
Про це йдеться в декадному звіті Укргідрометеоцентру, передає «АПК-Інформ».
На півдні країни, особливо в Херсонській області, ґрунтова посуха залишалася жорсткою, а незначні дощі не змінили ситуацію. Через знижений температурний фон і нестачу вологи у ґрунті спостерігалося гальмування росту та розвитку овочевих, баштанних культур і бульбокоренеплодів.
Дощі, які проходили у вигляді злив, подекуди супроводжувалися градом. У Дніпропетровській області 23 червня в східних районах (Синельниківський, Самарський та Павлоградський) зафіксовано пошкодження або навіть загибель посівів овочів, картоплі та баштанних через випадіння граду діаметром понад 5 мм.
У кількох центральних і східних областях через сильний дефіцит вологи у верхніх шарах ґрунту фіксувалися ознаки пригнічення вегетації – рослини в’янули вдень, спостерігалося скручування листя.
«Упродовж декади відбулося значне зменшення запасів продуктивної вологи під пізніми с.-г. культурами, зокрема кукурудзою, соняшником, соєю. Так на багатьох площах Одеської, Дніпропетровської, Харківської, Київської, Полтавської областей їх рівень був удвічі-втричі меншим за середні багаторічні показники – від 5 до 40 мм (середні багаторічні – 80-110 мм). На полях із такими запасами вологи стан посівів пізніх культур, зокрема соняшнику, кукурудзи, дещо погіршився, відмічалось денне в’янення рослин, пожовтіння та скручування листків нижнього ярусу. На полях, де запаси вологи наближалися до середніх багаторічних показників, внаслідок переважання помірного температурного фону значного погіршення стану посівів не відбувалося», – ідеться у звіті.
У західних областях умови залишаються стабільні, з достатніми запасами вологи й помірними температурами. Там овочеві та баштанні розвиваються без істотних ускладнень.
Очікується, що на півдні та сході критично низький рівень вологи може позначитись на врожаї, особливо у відкритому ґрунті. У таких умовах значною буде роль поливу, а також захисту рослин від теплового стресу та хвороб.
Читайте також: Початок збору ранніх ґрунтових овочів затримався на два тижні