Овочі-Ягоди-Сад

Пошкодження штамбу виноградника у двоплечовому кордоні загрожує втратою врожаю

 Двобічний (двоплечий) кордон Мозера

Така форма виноградного куща як двоплечовий кордон має найбільше поширення в Степовій Посушливі      й Зоні та південних районах Степу. Однак, її недоліком є загроза перерви у плодоношенні куща. Для вирішення цієї проблеми використовують формування типу двоштамбового кордону.

Про це розповів Андрій Штірбу, завідувач відділу виноградарства Національного наукового центру «Інститут виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова» під час вебінару «Формування виноградного куща».

«Двоплечовий кордон складається з вертикально розташованого штамбу, рукава якого відходять в різні сторони та мають плодові ланки. Основна перевага цього типу – це відносно легкий процес формування, який забезпечує простий догляд за кущами та дозволяє механізувати обробіток ґрунту. Проте у разі пошкодження штамбу, для омолодження куща треба повністю його обрізати і відновлювати заново» – зазначає фахівець.

Через це достатньо часто використовують формування типу двоштамбового кордону.

«Формується два штамби, що забезпечують часткове відновлення або омолоджування куща в два етапи, без втрати врожаю. При обрізанні однієї частини куща, друга залишається і дає половину врожаю. Це основна перевага цього формування, в порівнянні зі звичайним горизонтальним кордоном» – додає Андрій Штірбу.

Разом з тим, він зауважує, що недоліком цієї форми куща є те, що вона використовується в основному на сильнорослих сортах, наприклад, столових, бо слаборослі не можуть витягнути таку кількість багаторічної деревини.

Читайте також: Штамб виноградного куща формують обломуванням та нормуванням лозами.