Овочі-Ягоди-Сад

Плоди яблуні з насінням впливають на плодові й неплодові укорочені пагони

Формування плодів у періодично урожайних сортів яблуні відбувається майже одночасно з ініціацією квіток для врожаю наступного року. Вчені зауважують, що йдеться про конкуренцію за поживні речовини між плодами, що розвиваються, і сусідніми меристематичними зонами, в яких відбувається ініціація суцвіть.

Про це пише журнал «Садівництво по-українськи».

Виявлено суттєвий зв’язок між умістом вуглеводів та ініціацією цвітіння, проте у всіх зазначених випадках є чіткі вказівки на гормональні чинники.

Отримані переконливі дані про вплив плодів із насінням на плодові й неплодові укорочені пагони. Вміст крохмалю у пагонах, які несуть плоди з насінням, значно нижчий, ніж у пагонах без плодів. Це корегує з даними про несхильність до періодичності плодоношення партенокарпічних (запліднених без запилення зазвичай з утворенням плодів без насіння) сортів яблуні.

Можливі чинники, які дифундують із насіння та інгібують ініціацію суцвіття на укорочених пагонах, таким чином, ймовірно, діючи через механізми накопичення або утилізації крохмалю.

Гібереліни інгібують закладання квіток у багатьох листопадних плодових деревних культур, і є свідчення про дифузію гібереліноподібних речовин із плодів із насінням.

Ростові ретарданти, які інгібують біосинтез гіберелінів або знижують його активність, використовують у промисловому садівництві для стимуляції закладання квіток у випадках, коли плоди зав’язуються повільно.