Овочі-Ягоди-Сад

Обмеження або заборона імпорту лохини до США малоймовірна, – експерти

лохина

На думку Асоціації «Ягідництво України» розслідування комісії з міжнародної торгівлі США щодо імпорту в країну лохини не призведе до заборони або обмеження ввезення цієї ягоди з Перу, Мексики та Канади до Сполучених Штатів. Якщо ж, теоретично, обмеження і будуть впроваджені, вони в першу чергу вдарять по США, Перу, Мексиці та Канаді, а на ринок України не матимуть особливого впливу.

Про це асоціація повідомила в коментарі AgroTimes.

«По-перше, хоча США й є найбільшим імпортером цієї ягоди в світі, активні закупівлі лохини на зовнішньому ринку відбуваються здебільшого в період міжсезоння.

По друге, за результатами 2019 року в період з квітня по вересень в США будо ввезено 68 тис.тонн ягоди або всього 27% від всього імпорту за рік. Враховуючи обсяги виробництва за той же період (за даними фаостат, обсяги виробництва лохини у 2019 році у США склали 308 тис.тонн), частка імпорту у загальній пропозиції складала 18% від загальної пропозиції. Пік імпорту припав на жовтень, коли пропозиція місцевої продукції була доволі обмеженою, а споживання залишалось на доволі високому рівні.

По-третє, як США, так й країни-постачальники є членами СОТ, то будь-які торгівельні відносини між цими країнами повинні ґрунтуватись на принципах вказаної організації», – пояснили в асоціації «Ягідництво України».

В асоціації також нагадали, що основними принципами і правилами СОТ є:

•   взаємне надання режиму найбільшого сприяння у торгівлі;

•   взаємне надання національного режиму товарам і послугам іноземного походження;

•   регулювання торгівлі переважно тарифними методами;

•   відмова від використання кількісних і інших обмежень;

•   транспарентність торговельної політики;

•   врегулювання торговельних суперечок шляхом консультацій і переговорів і ін.

«Таким чином, фактично єдиним обмеженням поставок можуть виступати мита. Однак, тут починають діяти Регіональні торговельні угоди, підписані між країнами, за якими передбачено безмитний режим: США – Перу – діє до 2025 року, США – Мексика – Канада – діє до 2038 року», – наголосили експерти «Ягідництва України».   

«Як результат, введення обмежувальних заходів відносно Перу, Мексики і Канади піде в розріз з Регіональним торговим угодою.

Наразі  Комісія з міжнародної торгівлі США проводить розслідування впливу імпорту лохини на ситуацію на внутрішньому ринку й повинні винести рішення до 29 березня поточного року. Кінцеве рішення за президентом країни, яке він повинен прийняти протягом 60 днів з моменту отримання звіту.

Якщо ж, теоретично, обмежувальні заходи будуть впроваджені, в першу чергу такі зміни відобразяться на ринку лохини у США й будуть прослідковуватися більш різкі зміни цін на ягоду протягом сезону: високі ціни на початку та наприкінці сезону через нестачу пропозиції, та не менш стрімке падіння в середині сезону.  Крім того, буде відчуватись нестача пропозиції в міжсезоння.

Країни-постачальники будуть вимушені скоротити виробництво та шукати нові ринки збуту. В той же час на ринок України такі обмеження не будуть мати особливого впливу, оскільки, по перше, мі майже не імпортуємо лохину. По-друге – враховуючи вартість логістики, навіть при різкому здешевшані імпортувати ягоду з південної півкулі українським компаніям економічно не вигідно», – зробили висновок в «Ягідництві України».

Читайте також: Коли Україна наростить виробництво лохини, Китай буде одним з найперспективніших напрямків збуту, – експерт