Овочі-Ягоди-Сад

Нідерландські фермери все частіше продають продукцію самі

Нідерландські фермери все частіше продають продукцію самі

Кількість ферм, які продають продовольчу або садівничу продукцію через короткий ланцюг поставок, такий як фермерський магазин, веб-магазин або місцевий ресторан, зросла на 9% у 2023 році порівняно з 2020 роком. Загальний дохід від продажу через коротку мережу становить оцінюється приблизно в 2,2 млрд євро. 

До такого висновку прийшли дослідники Wageningen Economic Research (WECR) у новому дослідженні коротких ланцюгів, розробленому на замовлення Міністерства сільського господарства, рибальства, продовольчої безпеки та природи Нідерландів (LVVN).

Про це повідомляє WUR.

Пояснюється, що «короткий ланцюг поставок» означає, що вироблені або оброблені продукти харчування та садівництва продаються споживачам безпосередньо або через не більше ніж одну посередницьку ланку. Продаж сільськогосподарської продукції через короткі ланцюги все більше розглядається політикою та ринком як засіб досягнення нових моделей заробітку для фермерів. Таким чином, він покращує зв’язок між підприємцями-виробниками та громадянами та сприяє сталому розвитку.

«Порівняно з попереднім вимірюванням у 2020 році, у 2023 році кількість ферм, які продають продукцію через короткі мережі, зросла на 9% з 7234 до 7857. Це на 37% більше, ніж у 2017 році. Зараз 15,8% усіх ферм продають принаймні частину своєї продукції таким чином, порівняно з 10,7% у 2017 році та 13,9% у 2020 році. Ці дані базуються на сільськогосподарському переписі, проведеному Статистичним управлінням Нідерландів», – зазначають у WUR. 

Найбільшим ринком збуту є птахівництво, понад 53% господарств продають яйця через короткі ланцюги. Найбільше зросла кількість продажів через короткі ланцюги в тепличному садівництві (овочі та квітникарство) та багаторічних насадженнях (плодівництво). Частково це пояснюється тим, що відносно велика кількість тепличних садівничих підприємств продає на звичайному ринку через одного посередника.

У період 2017-2020 рр. збільшення кількості коротколанцюжкових підприємств спостерігалося переважно у дуже малих підприємствах. З 2020 по 2023 рік це зростання в основному відбулося у великих і дуже великих компаніях, зі зростанням на 26% для великих компаній і 38% для дуже великих компаній відповідно.

Цікаво, що молоді підприємці найчастіше продають через короткі ланцюги поставок. 21% осіб у віці 35 років і молодше та 20% у віці 36-45 років займаються короткими продажами, тоді як серед осіб старше 66 років цей відсоток становить 10%. Крім того, коротколанцюгові підприємства, як правило, є органічними та мають зв’язок із розширенням діяльності, наприклад, агротуризмом, охороною здоров’я чи освітою. Підприємства, які самостійно переробляють свою продукцію (наприклад, крафтовики), також прагнуть продавати продукцію безпосередньо споживачеві.

Загальний дохід від продажів через короткі мережі оцінюється приблизно в 2,2 млрд євро. Це на 50% більше, ніж у 2020 році, і становить приблизно 6% від вартості сільськогосподарської продукції у 2023 році. На національному рівні тепличне господарство є найбільшим учасником цього обороту з майже 900 мільйонами євро.

Частка продажів за короткими ланцюгами в товарообігу коливається в широких межах. У 46% компаній з коротким ланцюгом до 2023 року дохід від коротких ланцюгів становитиме менше 10% від загального операційного доходу. З іншого боку, майже 3 з 10 підприємств стверджують, що це більше половини їх загального обороту.

Читайте також: Виробник овочів відкриває власні мінімаркети в Миколаєві