Овочі-Ягоди-Сад

Невідомі ланки еволюції томатів допоможуть створювати стійкі та смачні сорти

Команда еволюційних біологів та генетиків з Університету Массачусетса в Амхерсті (США) виявили відсутні ланки еволюції томатів, які можуть допомогти у виведенні стійких до хвороб та посухи рослин, а також більш корисних та смачних.

Про це повідомляється на сайті університету.

Вчені вважають, що донедавна відсутня ланка заслуговує на більшу увагу і є одним із ряду проміжних варіантів між повністю диким і повністю одомашненим помідором. Результати їх генетичних досліджень свідчать про те, що сучасний культивований помідор найбільш тісно пов’язаний з бур’яноподібною групою томатів, яка все ще зустрічається в Мексиці, а не з напівдомашними проміжними типами, що зустрічаються в Південній Америці.

Багаторічне надмірне спрощення поглядів на одомашнення томатів передбачало два великих переходи, перший від маленької, дикої Solanum pimpinellifolium L. (SP) до напівдомашнего проміжного S. lycoperiscum L. var. cerasiforme (SLC). Другий — перехід від проміжної групи (SLC) до повністю одомашненого культивованого помідора (S. lycopersicum L. var. lycopersicum (SLL)).

Вчені Університету Массачусетса в Амхерсті створили нові цілі геномові послідовності для 166 проб, приділяючи особливу увагу проміжним варіантам, раніше недостатньо представлених у дослідженнях.

«Ми виявили, що SLC зародився в Еквадорі приблизно 80 тис. років тому як дикий вид, а не одомашнений. Пізніше його вирощували в Перу та Еквадорі місцеві люди, щоб створити плоди томатів середнього розміру. Ми також виявили, що дві підгрупи з проміжної групи, можливо, поширилися на північ до Центральної Америки та Мексики, можливо, як бур’янистий супутник інших культур», — розповів співавтор дослідження Хамід Разіфард.

Проміжні види ще ростуть в Мексиці на мільпах — полях, де вирощують на одній площі багато культур. Ці томати їдять, хоча й не вирощують навмисно.

Дослідники зазначають, що вивчення проміжних стадій одомашнення томатів має прямі наслідки для поліпшення врожаю. Наприклад, вони спостерігали деякі сигнали відбору у певних проміжних популяціях для алелей, що беруть участь у стійкості до хвороб та посухостійкості. 

«Такі докази корисні для пошуку алелей-кандидатів, які можна використовувати для створення стійких до хвороб та посухостійких», — сказав Хамід Разіфард. 

Інші проміжні популяції мали більш високий вміст бета-каротину або цукру, привабливих для споживачів.

Читайте також: Створено букетні ГМ-томати для вирощування в космосі

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!