Овочі-Ягоди-Сад

Названо переваги та недоліки шпалерно-карликових садів

Створення шпалерно-карликових садів потребує великої кількості саджанців, шпалери. Хоча й витрати окуповуються за кілька років, проте такі капіталовкладення недоступні для дрібного фермера, вважає Варвара Волошина, наукова співробітниця Дослідної станції помології ім. Л. П. Симиренка Інституту садівництва НААН України.

Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи».  

Учена наголосила, що закладання сучасного інтенсивного саду неможливе без науково обґрунтованого визначення типу насаджень, які б давали найбільший економічний ефект. 

«Безперечно, найбільш скороплідними й високоврожайними є шпалерно-карликові сади, – зауважила Варвара Волошина. – Створення їх із використанням великої кількості садивного матеріалу, затрати на шпалеру й зрошення вимагають великих капіталовкладень, які окупаються протягом найближчих років, але для дрібного фермера є недоступними».

Вчена додала, що продуктивними й менш витратними є сади на напівкарликових та середньорослих підщепах, де товарне плодоношення розпочинається пізніше на 2–3 роки в порівнянні зі шпалерно-карликовими садами, але тривалість періоду товарного плодоношення значно більша, а витрати на створення і використання розподіляються більш рівномірно за роками. 

Вона нагадала, розроблення проєкту для саду проводять за рік до організації закладання саду. Ця умова необхідна для своєчасного виконання певних робіт: підбирання та оцінювання ділянки для організації території саду, передпосадкової підготовки ґрунту, підбір сортів і підщеп та замовлення садивного матеріалу, придбання необхідної техніки, обладнання, виготовлення проєкту на зрошення.

Читайте також: Високощільні безопорні сади – альтернатива шпалерно-карликовим