Овочі-Ягоди-Сад

Мозаїка томатів найчастіше передається через насіння

Мозаїка томатів найчастіше передається через насіння

Вірус мозаїки передається комахами-векторами, нематодами, навіть деякими патогенними грибами. Проте первинне зараження рослини відбувається, як правило, через заражений насіннєвий матеріал.

Про це повідомляє журнал «Плантатор».  

Зазначається, що збудником хвороби під назвою мозаїка томатів є Tomato mosaic tobamovirus. 

Перші симптоми зараження цим вірусом проявляються на листках рослини, які спочатку вкриваються світлими цяточками, а потім темно- та світло-зеленими плямами. Згодом ці ділянки тканин відмирають, листкова пластинка деформується, зморщується, інколи набуває папоротеподібної форми.

Плоди на хворих кущах дрібніші, дозрівають нерівномірно. На поверхні з’являються темні некротичні плями, які особливо активно поширюються з підвищенням температури до 30 °С.

За масового розвитку вірусу мозаїки томатів втрати врожаю на ділянці можуть сягати 70%. 

«Вірус мозаїки передається комахами-векторами: цикадками, попелицями, гусеницями совок, білокрилкою, трипсами, нематодами, навіть деякими патогенними грибами, – зауважує видання. – Проте первинне зараження рослини відбувається, як правило, через заражений насіннєвий матеріал. Тому в роботі варто використовувати лише якісне насіння від перевіреного виробника. Якщо насіння необроблене, його додатково дезінфікують. Також рослини можуть інфікуватися через ґрунт, в якому патоген зберігає життєздатність упродовж 22 місяців».

Поодинокі заражені кущі радять викопати з грудкою ґрунту і спалити. 

«Але навіть після цього в наступному сезоні висаджувати тут томати не варто, – наголошується в статті. – Щоб уникнути поширення інфекції, всі садові інструменти та інвентар для роботи дезінфікують. Слід також дотримуватися сівозміни, не загущувати посадки, боротися з комахами-шкідниками. Хоча зараз переважно культивуються стійкі гібриди томатів, вони все одно потребують захисту. Наприклад, відомо, що під впливом стресових чинників, змішаних інфекцій або нових штамів вірусу томати втрачають свою стійкість до хвороб.

Читайте також: Вірусна мозаїка може уражувати 775 видів рослин