Овочі-Ягоди-Сад

Ліщина ведмежа є найперспективнішою підщепою фундука

Ліщина ведмежа є найперспективнішою підщепою фундука

Найбільш вивченою є ліщина ведмежа (Corylus colurna L.), яку використовують і є основною перспективною підщепою для штамбової культури. Цей вид походить і поширений у Східній Європі (Анатолія), широко використовується в селекції на імунність і стійкість до хвороб та холодостійкість.

Про це пишуть в журналі «Садівництво по-українськи» Микола Матвієнко, Микола Мублик та Юлія Ходаківська,  вчені з Інституту садівництва НААН України. 

Дослідники зазначають, що особлива цінність його в селекції безпоросльових або малопоросльових сортів ліщини і підщепних форм різної сили росту з метою використання їх у щепленій штамбовій культурі.

«У дорослому віці це розлого-пірамідальне дерево заввишки 25–30 м, у плодоношення вступає на 16–17-й рік. Тривалість життя сягає 250–300 років. Як плодова культура практично не використовується (горіхи дрібні й надзвичайно міцні), але має цінність у селекції фундука на отримання деревовидних форм і сортів із підвищеною зимостійкістю, а також у ландшафтному і декоративному садівництві», – описують автори. 

Вони також додають, що останнім часом у світі і в Україні розпочато роботи з виокремлення великоплідних плодових форм, а також підщепних насіннєвих форм, яким притаманна висока технологічність і константність ознак як на етапах розмноження, так і в умовах саду.

«Ми селекціювали деревовидну безпаросткову підщепу — ліщину березокору, яку зараз вивчаємо в розсаднику і в саду. Дерева, ймовірно, середньої сили росту, висота 12–15 м, вступ у плодоношення — на 10-й рік», – оголошують вчені.

Читайте також: Фундук на ведмежому горісі плодоносить на другий рік