Овочі-Ягоди-Сад

Картопля під мульчею з соломи мала достатньо вологи

Учені Національного наукового центру «Інститут механізації та електрифікації сільського господарства» дослідили, що вирощування картоплі під мульчею з соломи мала оптимальне забезпечення вологою та тепловий режим. Через це врожай був на 32–43% більшою, ніж на контролі.

Про це в журналі «Плантатор» повідомляє  Віктор Присяжний, кандидат технічних наук, співробітник Національного наукового центру «Інститут механізації та електрифікації сільського господарства» (ННЦ «ІМЕСГ»).

«У ННЦ «ІМЕСГ» проведено дослідження впливу мульчування ділянок картоплі шаром соломи на водний та тепловий режими ґрунту.

Ґрунт — сірозем опідзолений з вкрапленнями чорнозему. В іншому випадку картопля була посаджена традиційним способом – у гребені», – пише Віктор Присяжний. 

Встановлено, що забезпечення рослин картоплі вологою під шаром соломи в зоні формування бульбоплодів було рівномірним протягом усього періоду вегетації, тоді як в гребенях спостерігався її дефіцит.

Так, абсолютна вологість ґрунту під шаром соломи у фази бутонізації та цвітіння рослин картоплі була в ме жах 16,1–16,2% (оптимальна — 22,0%), у фазу формування врожаю — 13,7%, тоді як у гребенях — 9,3–14,0% і 6,4–7,8% відповідно.

«Встановлено, що денна температура поверхні ґрунту під шаром соломи в сонячні дні була в межах 16,5–20,5 °С, які є оптимальними для росту і розвитку рослин картоплі, в той час, як на контролі коливалася в межах 16,0–32,0 °С, тобто рослини картоплі протягом 8 год на добу знаходилися в стресових умовах, що негативно впливало на формування повноцінного врожаю», – зауважує вчений.

Він додає, що за вирощування картоплі під шаром соломи відпадає потреба в застосуванні гербіцидів, адже ділянка протягом вегетації залишається вільною від бур’янів. 

«Тому вирощування картоплі під шаром соломи дозволяє не тільки зменшити вплив погодних умов на формування врожаю, а й вирощувати її в системі органічного землеробства та отримувати при цьому екологічно чисту продукцію без застосування гербіцидів. Для збільшення врожайності картоплі в цьому разі доцільно застосовувати органічні добрива та сидерати. Для захисту посадок картоплі від колорадського жука слід застосовувати біологічні препарати: Актофіт та Бітоксибацилін», – робить висновок  Віктор Присяжний.

Читайте також: Картопля під мульчею дала до 43% більший врожай