Овочі-Ягоди-Сад

Фундук на ведмежому горісі формують кулею та віялом

Фундук на ведмежому горісі формують кулею та віялом

Створення промислових плантацій на основі кущо-дерева дає змогу в такій сорто-підщепній комбінації, де співвідношення вікових періодів життєдіяльності компонентів становить 1 : 5, раціональніше і з меншими затратам кваліфікованої ручної праці рекомендувати такі форми крони, як куля та віяло. Друга відрізняється від першої меншою кількістю плодових гілок, орієнтованих по площині ряду (4–5 шт.)

Про це пишуть в журналі «Садівництво по-українськи» Микола Матвієнко, Микола Мублик та Юлія Ходаківська, вчені з Інституту садівництва НААН України.

«Характерно, що запропоновані для кущо-дерева форми крони легкі у створенні, особливо куля, бо кущ практично в природний спосіб приймає відповідну форму без значних фізичних навантажень обрізуванням», – наголошують дослідники. 

Вони підкреслюють, що при цьому обов’язковою умовою на етапі формування є проведення регулярних зелених операцій як для підтримки певної кількості плодоносних гілок, так і для поступового і рівномірного формування плодових ланок за довжиною плодоносної гілки, не допускаючи апікального домінування. У головці кущо-дерева за формою куля розміщується певна кількість різновікових плодоносних гілок, орієнтовно 7–9, які періодично, мірою зниження продуктивності і якості плодів, повністю видаляються та замінюються новими. 

«Висока регенераційна здатність молодої однорічної зони головки формування продукує навіть надлишкові пагони, кількість яких необхідно регулювати зеленими операціями. Ця регенераційна здатність забезпечує високопродуктивний і тривалий експлуатаційний період такої конструкції внаслідок циклічної заміни плодоносних гілок, оптимальних агротехнічних умов, високого природно-біологічного потенціалу фундука ведмежого як сильнорослої підщепи.

Читайте також: Ліщина ведмежа є найперспективнішою підщепою фундука