Овочі - Ягоди - Сад
Головне:
Овочі - Ягоди - Сад

Експертка розклала боротьбу із Tuta absoluta на 10 етапів

AgroTimes
Джерело:
AgroTimes
Поділитись:
Експертка розклала боротьбу із Tuta absoluta на 10 етапів

Консультантка із захисту рослин Зіновія Єлінська рекомендує процес боротьби із Південноамериканською томатною мінуючою міллю Tuta absoluta розкласти на 10 етапів: очищення теплиці, встановлення сіток, кооперації з сусідами, знищення лялечок, відловлювання метеликів у липкі пастки, встановлення феромонних пасток, інспектування резервацій метелика, обробка розсади перед висаджуванням, заселення посадок хижими комахами-ентомофагами, інтегрованих захист.

Про це повідомляє журнал «Плантатор».  

Перший — очистка теплиць від рослинних решток і сміття. Якщо тута вже завітала, то після сезону фермер не має права залишити хоч один томатний листочок, у тому числі той, який випадково прилип до плівки. Не можна повторно використовувати коробки-бананки — ні свої, ні тим паче чужі. Навіть пластикова тара і незначний загин плівки можуть стати затишними місцями для резервації молі.

Другий — встановлення щільних сіток на вікнах та подвійних дверей на вході, бо без цього не запобігти потраплянню метеликів ззовні — від сусідів і, можливо, зі смітника, куди фермери вивозять заражені рослинні рештки, але не завжди їх знищують. Зими стали безморозними, тож смітник перетворюється на інкубатор для лялечок і джерело повторного зараження теплиць. Щільна сітка бонусом захистить теплицю від білокрилок, совок, попелиць.

Звичайно, після встановлення сітки в теплиці змінюються клімат і рух повітря, тому варто поліпшити вентиляцію.

Третій — кооперація із сусідами щодо одночасного проведення запобіжних чи ліквідаційних заходів: спільне визначення хімічних або біологічних препаратів, заселення посадок хижими комахами.

Четвертий — розпушування ґрунту на глибину не менше 10 см, бо там знаходиться лялечка. Треба зруйнувати комфортну для неї «ковдру», щоб лялечка виявилася зовні.

П’ятий — вилов метеликів на липкі пастки. Такі рулонні пастки завширшки 1 м можна купити. За самостійного виготовлення використовують садовий клей або мед із каніфоллю. При цьому слід врахувати, що туту приваблює помаранчевий і чорний колір.

Шостий — феромонні пастки, щоб відволікти самців від самок і унеможливити їхнє спарювання.

Сьомий — інспектування місць резервації тути, якими можуть стати будь-які витратні матеріали: плівка, кілки, шпагати, шланги, агроволокно, піддони, мішковина тощо.

Краще нічого не використовувати повторно. Шкідник дуже небезпечний, і така економія скоро вийде боком.

Ліквідаційні обробки проводять препаратами на основі біфентрину (Талстар, Цезарь, Балазо), дельтаметрину (Децис). Але вони несумісні з корисними комахами (ентомофагами, запилювачами), тому, плануючи біозахист, є сенс порадитися зі спеціалістами компанії, яка постачає комах. Крім того, результат не може бути стовідсотковим, бо препарати є контактними, а та ж лялечка, що потрапила в якусь щілину, захищена коконом.

Є сенс звернути увагу на препарати, які блокують синтез хітину й зупиняють розвиток тути в будь-якій фазі: Інсегар (д. р. феноксікарб), а також НімАцаль і Ойкос (азадірахтин). Діюча речовина двох останніх є природного походження, дуже ефективна, але швидко розкладається під дією ультрафіолету.

Восьмий — обробка розсади перед висаджуванням на постійне місце вирощування. Провести її можна препаратом Верімарк (циантраніліпрол), який сумісний із корисними комахами. Повторити через 2 тижні після першої обробки через крапельний полив.

Дев’ятий — заселення посадок хижими комахами-ентомофагами.

Десятий — інтегрований захист, тобто поєднання біологічного і хімічного методів. Хімічні препарати не нашкодять ентомофагам, якщо вони сумісні з ними або після їхнього використання витриманий певний час.

Читайте також: Через навалу томатної молі прогнозують високі ціни на пасльонові

Джерело:
AgroTimes

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ