Овочі-Ягоди-Сад

Експертка розклала боротьбу із Tuta absoluta на 10 етапів

Експертка розклала боротьбу із Tuta absoluta на 10 етапів

Консультантка із захисту рослин Зіновія Єлінська рекомендує процес боротьби із Південноамериканською томатною мінуючою міллю Tuta absoluta розкласти на 10 етапів: очищення теплиці, встановлення сіток, кооперації з сусідами, знищення лялечок, відловлювання метеликів у липкі пастки, встановлення феромонних пасток, інспектування резервацій метелика, обробка розсади перед висаджуванням, заселення посадок хижими комахами-ентомофагами, інтегрованих захист.

Про це повідомляє журнал «Плантатор».  

Перший — очистка теплиць від рослинних решток і сміття. Якщо тута вже завітала, то після сезону фермер не має права залишити хоч один томатний листочок, у тому числі той, який випадково прилип до плівки. Не можна повторно використовувати коробки-бананки — ні свої, ні тим паче чужі. Навіть пластикова тара і незначний загин плівки можуть стати затишними місцями для резервації молі.

Другий — встановлення щільних сіток на вікнах та подвійних дверей на вході, бо без цього не запобігти потраплянню метеликів ззовні — від сусідів і, можливо, зі смітника, куди фермери вивозять заражені рослинні рештки, але не завжди їх знищують. Зими стали безморозними, тож смітник перетворюється на інкубатор для лялечок і джерело повторного зараження теплиць. Щільна сітка бонусом захистить теплицю від білокрилок, совок, попелиць.

Звичайно, після встановлення сітки в теплиці змінюються клімат і рух повітря, тому варто поліпшити вентиляцію.

Третій — кооперація із сусідами щодо одночасного проведення запобіжних чи ліквідаційних заходів: спільне визначення хімічних або біологічних препаратів, заселення посадок хижими комахами.

Четвертий — розпушування ґрунту на глибину не менше 10 см, бо там знаходиться лялечка. Треба зруйнувати комфортну для неї «ковдру», щоб лялечка виявилася зовні.

П’ятий — вилов метеликів на липкі пастки. Такі рулонні пастки завширшки 1 м можна купити. За самостійного виготовлення використовують садовий клей або мед із каніфоллю. При цьому слід врахувати, що туту приваблює помаранчевий і чорний колір.

Шостий — феромонні пастки, щоб відволікти самців від самок і унеможливити їхнє спарювання.

Сьомий — інспектування місць резервації тути, якими можуть стати будь-які витратні матеріали: плівка, кілки, шпагати, шланги, агроволокно, піддони, мішковина тощо.

Краще нічого не використовувати повторно. Шкідник дуже небезпечний, і така економія скоро вийде боком.

Ліквідаційні обробки проводять препаратами на основі біфентрину (Талстар, Цезарь, Балазо), дельтаметрину (Децис). Але вони несумісні з корисними комахами (ентомофагами, запилювачами), тому, плануючи біозахист, є сенс порадитися зі спеціалістами компанії, яка постачає комах. Крім того, результат не може бути стовідсотковим, бо препарати є контактними, а та ж лялечка, що потрапила в якусь щілину, захищена коконом.

Є сенс звернути увагу на препарати, які блокують синтез хітину й зупиняють розвиток тути в будь-якій фазі: Інсегар (д. р. феноксікарб), а також НімАцаль і Ойкос (азадірахтин). Діюча речовина двох останніх є природного походження, дуже ефективна, але швидко розкладається під дією ультрафіолету.

Восьмий — обробка розсади перед висаджуванням на постійне місце вирощування. Провести її можна препаратом Верімарк (циантраніліпрол), який сумісний із корисними комахами. Повторити через 2 тижні після першої обробки через крапельний полив.

Дев’ятий — заселення посадок хижими комахами-ентомофагами.

Десятий — інтегрований захист, тобто поєднання біологічного і хімічного методів. Хімічні препарати не нашкодять ентомофагам, якщо вони сумісні з ними або після їхнього використання витриманий певний час.

Читайте також: Через навалу томатної молі прогнозують високі ціни на пасльонові