Овочі-Ягоди-Сад

Експерт пояснив, чому клубні сорти яблук досі не прижилися в Україні

Експерт пояснив, чому клубні сорти яблук досі не прижилися в Україні
Яблука Pink Lady

Україна ще не готова до вирощування клубних сортів яблук, попри запит на них з боку ринків Азії та Близького Сходу. У першу чергу, через через неповагу до прав інтелектуальної власності.

Про це пише Володимир Гуржій, керівник компанії USPA Fruit, у своїй колонці на AgroTimes.

Головна проблема, на його думку, – відсутність поваги до прав інтелектуальної власності з боку українських виробників. «Сорти Джаз, Пінк Леді вже давно вирощуються і продаються без будь-яких прав і під іншими назвами», – зауважує експерт. Це, за його словами, унеможливлює офіційне постачання ліцензійного посадкового матеріалу в країну.

Ще одна перешкода – відсутність економічних розрахунків, скільки реально коштує вирощування клубних сортів з урахуванням роялті. Водночас Гуржій визнає, що економіка таких сортів може бути вигіднішою, адже, наприклад, Пінк Леді продається на 50% дорожче за Галу.

На думку експерта, позитивний приклад дає Сербія, яка успішно вирощує клубні сорти й навіть виготовляє з них соки. В Україні ж, зазначає він, досі поширена практика зрізання живців «у сусіда в саду», що свідчить про низький рівень культури користування ліцензіями.

Читайте також: Клубні сорти яблук покращать експорт буковинського фермера