Дослідники назвали основні загрози українського плодоовочевого сектору
Замінування сільгоспугідь, підрив водної безпеки, обмежений доступ до кредитів для малих та середніх підприємств, нестача внутрішніх фінансових ресурсів у період післявоєнної відбудови є найбільшими загрозами українського плодоовочівництва.
Про це йдеться у звіті Центру досліджень продовольства та землекористування при Київській школі економіки у співпраці з Міністерством аграрної політики та продовольства України.
Дослідники наголошують, що серед основних загроз для українського сектору ФО найгострішими є значне забруднення сільськогосподарських угідь наземними мінами та підрив водної безпеки, спричинені повномасштабним вторгненням Росії.
«Значна частка овочівництва розташована в регіонах, які серйозно постраждали від війни і мають підтверджене або підозрюване забруднення вибухонебезпечними предметами. Південь і схід України також серйозно постраждали від припинення постачання питної, промислової та зрошувальної води: з початку неспровокованого повномасштабного вторгнення російські війська знищили третину запасів прісної води в Україні, що спричинило серйозні екологічні та економічні наслідки для водних об’єктів та інфраструктури», – йдеться у дослідженні.
Іншим потенційним обмеженням для українських виробників плодоовочевої продукції вони називають обмежений доступ до довгострокових кредитів для малих та середніх підприємств, що може негативно вплинути на швидкість впровадження нових технологій та продуктивність, а також недостатність внутрішніх фінансових ресурсів у період післявоєнної відбудови.
«Лише сільськогосподарський сектор зазнав понад 80 мільярдів доларів США прямих втрат і збитків внаслідок повномасштабного вторгнення, тоді як середній ВВП України (середнє річне значення за період 2011-2021) до повномасштабного вторгнення становив 102 мільярди доларів США», – зазначають автори доповіді.
Читайте також: Отримати доступ до води садівникам стає дедалі складніше