Овочі-Ягоди-Сад

Дослідниця порадила, як формувати сплощену крону персика

Дослідниця порадила, як формувати сплощену крону персика

Сад персика, у якому деревам сформовано сплощену крону, на третій рік вегетації дає врожай 5−6 т/га. 

Про це у статті в журналі «Садівництво по-українськи» пише Ольга Алексєєва, кандидатка сільськогосподарських наук, співробітниця Таврійського державного агротехнологічного університету.

«Для формування сплощеної крони однорічні саджанці після садіння зрізують на висоті 70−80 см, – порадила дослідниця. – У зоні майбутнього штамба на висоті 60−70 см над ґрунтом видаляють усі передчасні пагони. Усі галуження, що в у зоні кронування, укорочують на дві нижні бруньки».

Вона також описала наступні операції: 

Обрізування перед початком другої вегетації є формувальним. Обирають три найсильніших гілки. Одна — вертикальна, решта дві — супротивні, розташовані обабіч неї у площині ряду (допустиме відхилення у міжряддя на 30−45°). Між основами супротивних гілок має бути відстань 10−15 см, із вертикальною віссю кожна з двох гілок має утворювати кут 40−60°. Супротивні гілки вкорочують на відстані 40 см від основи так, щоб місця зрізів розташовувалися приблизно на одній висоті. Якщо кут такої гілки з вертикальною віссю менший ніж 40°, її переводять на розташований у площині ряду передчасний приріст, своєю чергою, його вкорочують на 2−3 бруньки.

Якщо на скелетних гілках добре розвинені передчасні прирости, з них формують гілки другого порядку. Для цього на відстані 30−40 см від основи гілки обирають спрямований у міжряддя сильний передчасний приріст й укорочують його, щоб підпорядкувати гілці першого порядку. Вертикальну скелетну гілку (провідник) не вкорочують. Якщо на ній з’являються передчасні пагони, то сильніші з них обрізають на кільце, а слабкі — на 2−3 бруньки. 

У другий рік вегетації наприкінці травня у кроні виконують зелені операції — видаляють конкуренти на кінцях скелетних гілок і пінцирують пагони, розташовані на центральному провіднику. 

Формування крони завершується на третій рік вегетації. На бокових скелетних гілках формують напівскелетні: між ними та центральним провідником має бути не менше ніж 30−40 см. На провіднику яруси не закладають, усі сильні річні прирости видаляють, слабші лишають, укорочуючи на 6−8 груп квіткових бруньок, між залишеними приростами має бути відстань 10−15 см. Прирости подовження скелетних гілок не вкорочують. Обрізування, яке виконують на 4−5-й рік вегетації, має стимулювати плодоношення. У цей час стежать, щоб гілки, що обростають на центральному провіднику, не перетворювалися на скелетні — потрібне обрізування на заміщення для створення плодових ланок.

Унаслідок щорічного часткового омолодження центральний провідник не оголюється, має сильний річний приріст, тому плоди матимуть високу якість. Персик зі сплощеною кроною в умовах Півдня України не поступається врожайністю деревам з об’ємистою чашоподібною кроною. Ще одна перевага сплощеної крони — вища стійкість до розломів. Найкраща схема розташування дерев зі сплощеним формуванням крони 5 × 4–3 м.

Читайте також: Якісні персики проріджують вручну