Овочі-Ягоди-Сад

Дощування найкраще захищає сади від приморозків

Дощування найкраще захищає сади від приморозків

Дощування найкраще захищає сади від приморозків через вирівнювання витрат теплової енергії в саду шляхом використання тепла, що виділилося під час охолодження та замерзання води. Крапельки води, випущені розпилювачами, контактують із рослиною та замерзають – це супроводжується виділенням тепла, яке в них містилося. 

Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи».  

«Енергія, що вивільняється під час замерзання 1 кг води за температури 0 °С, — 334,5 кДж, – зазначає Роберт Сас, керівник Інституту практичного садівництва (IPSAD, Копана, Польща). – Завдяки цьому локальна температура рослин зростає. Окрім замерзання починаються також і некорисні процеси випаровування та сублімації, під час яких поглинається тепло з навколишнього середовища, зокрема і з рослин (2501 кДж/кг для випаровування і 2825,5 кДж/  кг для сублімації за температури 0°C), що призводить до нового охолодження рослин».
Він зауважує, що, незважаючи на те, що ці процеси відбуваються повільно, однак пов’язані з ними втрати енергії є дуже великими. Внаслідок цього маса води, що має охолоджуватись і замерзати, повинна бути в сім разів більшою за масу води, що випаровується та сублімується.

«Тому головним є належна регуляція швидкості обертання форсунок (розпилювачів) і правильний вибір інтенсивності зрошення, що залежить від швидкості вітру й температури повітря, – наголошує дорадник. – Ці параметри мають бути дібрані так, щоб убезпечити рослини від надмірного зниження температури між двома сусідніми обертаннями форсунок. Оптимальна швидкість повного обертання зрошувача – 45 с. Коли швидкість є меншою, то втрати теплової енергії, спричинені випаровуванням і сублімацією, можуть призвести до такого охолодження рослин, що їх температура буде нижчою, ніж та, що мала бути без зрошення. Навіть коротка перерва в зрошенні, наприклад, спровокована замерзанням форсунки обприскувача, може спровокувати більшу шкоду, ніж приморозки».

Роберт Сас додає, що теоретично за допомогою зрошування можна захистити дерева від заморозків силою до –9 °C. 

«Однак на практиці за низької вологості повітря важко отримати добрий ефект, якщо температура спадає нижче від –6 °C», – наголошує він.

Читайте також: Для захисту 1 га саду від приморозків за ніч згорає 8 тис. л дизпалива