Овочі-Ягоди-Сад

Для об’єднань фермерів-ягідників треба якість та однорідність продукції

При об’єднанні у кооперативи дрібні фермери -ягідники недостатньо приділяють увагу якості та однорідності продукції, розвитку технологій вирощування, розповіла Ірина Кухтіна, президент Асоціації «Ягідництво України».

Про це повідомляє журнал «Плантатор».

Ірина Кухтіна зауважила, що в Україні серед виробників ягідної продукції ще немає масового об’єднання в кооперативи. Українські фермери поки лише придивляються до перших кооперативів, яких в Україні відносно мало, а успішних прикладів таких об’єднань ще менше. 

«Нерідко кооперативи працюють 1–2 роки, потім розпадаються, але формально, тобто за документами, діють і далі. Тому реальну кількість кооперативів, що працюють, в Україні не знає ніхто, адже статистика оперує даними лише про зареєстровані та діючі (діючі — ті, які подають звітність, хай навіть нульову)», – уточнила президент ягідної асоціації. 

За її словами, українські виробники ягідної продукції об’єднуються найчастіше заради спільного продажу. Через те проблеми після об’єднання виникають як у великих, так і в дрібних кооперативних структур.

«Якщо говорити про дрібних виробників, то вони об’єднуються, щоб формувати великі партії та продавати свою продукцію за вищими цінами, – зауважила вона. – При цьому розвитку виробництва, підвищенню якості продукції належної уваги вони зазвичай не приділяють. Навіть на етапі закупівлі посадкового матеріалу кожен виробник купує саджанці у свого постачальника, через що посадковий матеріал у членів кооперативу неоднорідний. Те саме стосується технології вирощування». 

Зрозуміло, що за такого підходу сформувати великі партії однорідної продукції належної якості не вдається, виникають питання до якості ягідної сировини через неуважність до технологічних нюансів. У результаті кооператив не досягає тієї мети, заради якої створювався, й розпадається. 

«Створюючи кооператив, виробники мають усвідомити, що не буде кращої ціни, якщо не буде якісного посадкового матеріалу, дотримання технології вирощування та логістичного супроводу», – підсумувала Ірина Кухтіна.

Читайте також: UHBDP допоможе сертифікуватися дрібним та середнім фермерам