Дефіцит магнію на винограднику трапляється досить часто
Потреба винограду у магнієві невисока і зазвичай сягає 13-30 кг/га. Сорти із темними плодами є вразливіші на недобір магнію.
На практиці дефіцит магнію на винограднику трапляється досить часто. У білих сортів його проявом є світло-зелений колір листя, здебільшого – характерна мозаїка, а у червоних – антоціанове забарвлення поверхні листка між прожилками. За значного дефіциту плями стають жовтими, а потім тканина буріє й відмирає.
Ознаки проявляються спочатку на старшому листі, оскільки магній здатний до реутилізації – переміщення зі старших органів до молодших.
Ще одна причина проблем із живленням магнієм у винограду – іоновий антагонізм, спричинений іншими елементами живлення. Після інтенсивного вапнування чи удобрення калієм можуть настати проблеми із засвоєнням магнію.
Оптимальне співвідношення між вмістом кальцію і магнію у ґрунті – 1:6-8. Якщо воно менше, засвоєння кальцію може погіршитися, а у протилежній ситуації обмеженим буде засвоєння магнію. З цієї причини для розкислення ґрунту слід використовувати кальцієво-магнієві добрива.
У крайніх ситуаціях недобір магнію може проявлятися на плодоніжках, спричиняючи завмирання росту в окремих ягід чи й цілих грон. Порушення настає, якщо ґрунт є бідним на кальцій, – на плодоніжках утворюються плями, спочатку світлі, згодом вони буріють і тканина під ними відмирає. Прояви стають помітні під час дозрівання грон.
Порушення настає, коли ґрунт бідний на кальцій і магній і багатий на калій. Оптимальне співвідношення калію та магнію в ґрунті 1:2. Слід уникати надмірного вмісту магнію у ґрунті, оскільки це, з одного боку, утруднює належне споживання кальцію і калію, а з іншого, погіршує якість вина, яке стає гірким.
За значного недобору найкращим рішенням буде внесення магнію під час розкислення ґрунту, тоді можна зкорегувати й співвідношення Ca:Mg. Коли рН ґрунту є належним, можна застосувати швидкозасвоювані магнієві добрива, наприклад на основі 25-29% MgO, в яких додатково міститься й швидкозасвоювана сірка.
Рослини добре засвоюють магній через листкові підживлення й витримують досить високу, близько 1-2%, концентрацію робочого розчину. Для цього рекомендують застосовувати також і семиводний сульфат магнію (16% MgO).
Додати коментар