Овочі-Ягоди-Сад

Чорний пильщик може знищити врожай слив

Один з найнебезпечніших шкідників плодів сливи й інших кісточкових є чорний сливовий пильщик. Личинки шкідника спричиняють опадання плодів, а в окремі роки можуть повністю знищити урожай. Найефективнішим засобом боротьби з пильщиком є обприскування інсектицидами у фенофазу рожевого бутона.

Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи».

«Відроджені личинки проникають усередину зав’язі й живляться м’якушем і незатвердлою кісточкою», – пише Іван Мринський, викладач Херсонського державного аграрно-економічного університету. 

Він зазначає, що за час розвитку личинки 3–6 разів переходять із плода в плід. Масове обсипання пошкоджених плодів сливи відбувається в третій декаді травня – на початку червня. В осередках масового розмноження пильщик може пошкодити до 95% плодів сливи. Найшкідливіший в районах із достатнім зволоженням і у зрошуваних садах. Кількість поколінь — 1. Зимуюча стадія — личинки-еонімфи в ґрунті на глибині 3–10 см (у сухій землі — до 15 см).

Навесні за прогрівання верхнього шару ґрунту до +8 °С еонімфи перетворюються на пронімф, які заляльковуються. Лялечка розвивається 7–14 днів. Вихід імаго з ґрунту починається за 5–7 діб до початку цвітіння сливи — у третій декаді квітня. Додатково живляться нектаром і пилком квіток кісточкових плодових культур (аличі, дикої груші, терену та ін.). Коли температура повітря досягне +15 °С, після спарювання самка за допомогою яйцекладу робить надріз під епідермісом чашечки бутонів або напіввідкритих квіток і відкладає одне, рідше два яйця. Плодючість — від 20 до 60 яєць. Ембріональний розвиток триває від 4 до 12 діб. Самці відмирають після спарювання, самки — після відкладання яєць. Виходити з яєць личинки починають в кінці цвітіння і закінчують на 3–5-й день після скидання пелюсток.

Живлення триває 21–28 діб. Личинки, що завершили розвиток, найчастіше опиняються на землі, перебуваючи усередині пошкодженого плода. Після обпадання залишають плід і зариваються в ґрунт для коконування.

Проти шкідника практикують осінню оранку ґрунту в міжряддях і обробіток у пристовбурних кругах, а також культивацію ґрунту наприкінці масового обсипання пошкоджених слив. Пошкодженої личинками пильщика зав’язі обривають та закопують  в ґрунті на великій глибині. 

«Найефективнішим є обприскування інсектицидами у фенофазу рожевого бутона», – відзначає автор. 

Читайте також: Шкідники плодового саду перезимували задовільно, – Держпродспоживслужба