Овочі-Ягоди-Сад

Через потепління клімату шкодочинність хвороб винограду зросла в рази

Оїдіум на винограді

За останні 10 років в кілька разів зросла шкідливість оїдіуму, збільшилася частота епіфітотій, Також в кілька разів зросла захворюваність на сіру гниль та мілдью. Активізувалися й інші хвороби.

Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи».  

«За останні 10 років шкідливість оїдіуму зросла в 3–4 рази, а частота епіфітотій збільшилася з 3 до 7–8 разів, сірої гнилі — з 4–5 до 8 разів, мілдью — з 2–3 до 5 разів, – зазначає Людмила Баранець, кандидат сільськогосподарських наук Національного наукового центру «Інститут виноградарства і виноробства ім. В. Є. Таїрова». – Так само масово поширені чорна плямистість, антракноз, біла й чорна гнилі та альтернаріоз, які періодично проявляють шкоду різного ступеня за конкретних умов. На бідних перегноєм і кам’янистих ґрунтах, де порушений водний і поживний баланс, листя винограду вражає краснуха». 

За словами науковиці, значно посилилася шкідливість хвороб деревини винограду та судинної системи, збудники яких розвиваються всередині рослини, де, зберігаючись протягом багатьох років, призводять до зниження продуктивності й врешті до поступової загибелі лози. 

«Серед таких хвороб найпоширеніша еска (комплекс базидіальних грибів) і хвороби інфекційного засихання кущів — еутипоз та чорний рак, у яких із кожним роком зберігається стійка тенденція до збільшення уражених хворобами рослин і площ виноградників, – зауважує Людмила Баранець. – Тривалий час еска не являла загрози виноградарству, проте останнім часом ситуація дуже змінилася – спостерігають тенденцію поступового збільшення поширення і розвитку хвороби на виноградниках». 

Раніше зазначали, що хвороба вражає передусім старі (понад 15–20 років) кущі винограду, але нині вона проявляється і на молодших (3–8-річних) кущах частковій або повній загибелі.

«Крім хронічного розвитку на виноградниках трапляються і сезонні бактеріальні зараження виноградних рослин, – додає вчена. –  Спостерігають очагову поширеність і розвиток бактеріозів на ягодах, які за сприятливих умов можуть заподіяти великої шкоди врожаю, але для проведення захисних заходів із використанням препаратів від бактеріозів необхідно обов’язково провести ідентифікацію хвороби, бо бактеріози можна легко сплутати з мілдью, білою гниллю, сонячними опіками та ін».

Читайте також: На винограді з мідьвмісних препаратів найефективнішим є гідроксид міді