Овочі-Ягоди-Сад

Бронзовість (плямисте в’янення) томатів передається комахами та людиною

Бронзовість (плямисте в’янення) томатів передається комахами та людиною

Збудником бронзовості або плямистого в’янення томатів є Tomato spotted wilt virus.

Вірус передається трипсами, які переносять його на інші рослини і здатні передавати своєму потомству, джмелями, клопами сліпняками, попелицями й чотириногими кліщами.  А також поширюється через механічні пошкодження під час роботи з рослинами.

Про це повідомляє журнал «Плантатор».

Видання зазначає, що серед потенційних рослин-резерваторів інфекції можуть бути томати, баклажани, картопля та деякі бур’яни. 

«Найхарактерніша ознака хвороби – некротична нерівномірна плямистість листя у вигляді зигзагоподібних, переривчастих темно-коричневих або бронзових ліній, що тягнуться уздовж жилки листка, – описується у статті. – Через кілька днів на черешках листя і стеблі з’являються коричневі й чорні смуги. Верхівки рослин часто відмирають, квітконоси деформуються. На зелених плодах з’являються коричневі, зелені і бліді кільця, біля плодоніжки — коричневі смуги. Під час дозрівання такі плоди мають строкате жовто-червоне забарвлення».

Для уникнення значних втрат урожаю внаслідок бронзовості томатів радять вирощувати стійкі гібриди. А також створювати навколо посадок і теплиць 15-метрову смугу без бур’янів, які можуть бути резерваторами вірусу, застосовувати клейові пастки для трипсів, обприскувати рослини розчинами мікроелементів для профілактики захворювання.

Читайте також: Жовта кучерявість листя томатів переноситься білокрилками