Овочі-Ягоди-Сад

Аркова шпалера окупилася в перший рік повного плодоношення винограду

Аркова шпалера окупилася в перший рік повного плодоношення винограду

Застосування аркової системи під час культивування сорту Молдова зі схемою садіння 3 × 2 м в умовах Дагестану (Росія) у 2016 році сприяло зростанню урожайності насаджень удвічі (412,5 ц/га), як порівняти із системою вертикального ведення приросту (216,5 ц/га). Середнє навантаження грон на кущ за аркової системи становило 75, а на вертикальній шпалері — 43.

Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи».   

«Значною перевагою аркової системи в підвищенні якості вирощеного винограду було зростання середньої маси грона та виходу товарної продукції (90% проти 55% на вертикальній шпалері), – зазначають Олексій Олефір, Микола Артюх та Наталя Сівак, співробітники Національного наукового центру «Інститут виноградарства і виноробства ім. В. Є. Таїрова». – До того ж масова концентрація цукрів в ягодах на варіантах майже не змінювалася. Капітальні витрати на облаштування аркової шпалери окупались уже в перший рік повного плодоношення насаджень внаслідок збільшення урожаю і його якісних показників».  

За даними вчених, умови Півдня України, де зосереджені промислові виноградники, періодично є несприятливими для перезимівлі винограду. Так, середній з абсолютних мінімумів температури повітря коливається в межах –16… –22 °С з ймовірністю 50% і –22…–26 °С з ймовірністю 10%. Більшість сортів столового винограду належать до слабоморозостійких, тобто їх центральні найбільш плодоносні вічка значно пошкоджуються уже за температури повітря –16…–18 °С. Тому наукові дослідження з вирощування винограду столових сортів в умовах Півдня України на горизонтальних типах шпалери не проводили. 

«Хоча така система ведення кущів винограду набуває дедалі більшої популярності в малих приватних господарствах та присадибних ділянках. Культивування винограду на дахоподібній перголі нині дедалі ширше застосовують на півдні Одеської області», – зазначають автори статті.

Читайте також: Горизонтальна шпалера дає винограду врожайність та якість