Точка зору

Свинарство запроваджує вимоги до благополуччя, але не без бар’єрів

Оксана Юрченко
президентка асоціації «Свинарі України»

Благополуччя тварин для виробників свинини ‒ неоднозначна тема. Тому асоціація «Свинарі України»(АСУ) торік опитала ключових операторів галузі, щоб з’ясувати їхнє ставлення до євроінтеграційних процесів у свинарстві, готовність до цього, а також головні бар’єри та перестороги.

Дослідження, що охопило 66 підприємств різного розміру та розміщення (понад 75% промислового маточного поголів’я та промислової пропозиції свинини), виявило, що близько третини ще не визначилися з позицією, стільки ж бачать у євроінтеграційних процесах відчутні переваги, а решта має деякі перестороги.

Так, із одного боку, виробники свинини очікують на відкриття нових ринків, сприятливіші умови для узгодження ринкових правил і притік інвестицій у галузь. А з іншого, побоюються посилення невиправданих регуляторних вимог і конкуренції, а також зниження рівня прибутковості до середньоєвропейських показників.

Крім того, свинарі наголошують на неготовності сектору до змін, пов’язаних із євроінтеграцією, і низькому рівні обізнаності щодо нових вимог, а також відсутності фінансової підтримки для відповідних трансформацій.

Абсолютна більшість операторів заявляє, що ознайомлені з вимогами ЄС щодо благополуччя свиней та екологічними нормами; більше за третину ‒ і з вимогами до складу й гігієни кормів, обмеженнями щодо застосування ПМП та іншими до здоров’я тварин.

Тож поступово галузь імплементує євроінтеграційні вимоги, зокрема і щодо благополуччя свиней. А низка українських підприємств, які працюють із європейськими інвестиціями (данськими, нідерландськими, австрійськими тощо), перейняли відповідний досвід і практики від початку роботи.

На жаль, брак фінансової підтримки для здійснення необхідного переобладнання, закритість операторів у межах національного ринку, а також відсутність суспільного запиту на відповідні зміни гальмують цей процес.