Точка зору

Світовий ринок свинини: хто втрачає, а хто знаходить

Максим Гопка
аналітик УКАБ

Світове виробництво свинини у 2023 році, за даними останнього звіту USDA, залишиться сталим і складе 114,8 млн тонн, що лише на 0,3% більше, ніж у 2022 році. 

Прогнозується, що світовий експорт свинини за 2023 рік скоротиться на 1,8% проти 2022 року – до 10,8 млн тонн. Зокрема, очікується збільшення постачань свинини з США й Бразилії, що компенсує зниження експортної торгівлі з Канади, Великої Британії та ЄС. 

Водночас світовий імпорт цього року сягне 9,8 млн тонн – на 0,9% менше проти торішнього показника.

Тим часом на українському ринку спостерігаємо скорочення імпортних постачань свинини, що стали невигідними й дорожчими. Внутрішнє ж виробництво відновлюється після великих торішніх втрат. 

Місячні обсяги імпорту впали в середньому втричі-вчетверо, а інколи й уп’ятеро-вшестеро. Так, за 7 місяців 2023 року імпортовано лише 6,4 тис. тонн, що у 5,6 разів менше, ніж за аналогічний період минулого року. 

Ціна на українську свинину цілком залежить від внутрішніх факторів, тоді як світові тенденції мають варіативний характер. 

Липневий індекс ФАО засвідчив, що світові ціни на свинину зростають уже шостий місяць поспіль через обмежену пропозицію, що зберігається в  Європі, та високий сезонний попит у світі. Цю тенденцію ми спостерігатимемо до осені. Зокрема, передбачається, що високі ціни на свинину в ЄС триматимуться до середини осені. Скорочуючи експорт до Азії, країни Америки спробують використати свій шанс збільшити постачання на європейський ринок. 

Аби краще зрозуміти, що очікує галузь свинарства на глобальному рівні, розглянемо детальніше виробництво, попит і споживання на головних світових ринках.   

Європейський Союз

В ЄС рік розпочався зі скорочення свинопоголів’я. Виробництво свинини в І кварталі впало на 7,7% – до 5,4 млн тонн, як порівняти з аналогічним періодом 2022 року, що підтримало високі ціни. 

Як результат, у липні ціни виробників були на історичному максимумі (+27,4% до липня 2022 року, +22% до січня 2023 року). 

Так, за даними Європейської Комісії, у 2023 році споживання свинини на душу населення в ЄС може скоротитися на 4,5% і становитиме близько 30,4 кг.

Зниження виробництва – наслідок регуляторного екологічного тиску, впливу АЧС, дещо нижчого внутрішнього попиту й відносно високих витрат на виробництво.

Загальний експорт свинини з ЄС у І кварталі 2023 року просів на 15%, як порівняти з аналогічним періодом попереднього року, – до 1,5 млн тонн, хоча у грошовому еквіваленті додав 1% – до 4,2 млрд євро. Частка постачань до Китаю зменшилася на 5,4% – до 430,6 тис. тонн; Японії – на 10,7% – до 148,5 тис. тонн; до Філіппін – аж на 35,6% – до 103,9 тис. тонн. 

Експорт до Китаю ще більше скорочуватиметься через зниження внутрішньої ціни в цій країні та дорогу свинину в ЄС. Для США й Бразилії це – шанс отримати нішу на кількох азійських ринках, включно з Південною Кореєю та Філіппінами.

А от для українців європейська свинина неприваблива. Ціни на живець у ЄС та Україні різняться в середньому на 4-15 грн/кг. Вітчизняному переробнику в середньостроковій перспективі буде вигідніше купувати українську сировину, навіть якщо ціни зрівняються з європейськими, бо витрати на логістику з’їдатимуть частину прибутку. 

Рекордні ціни на свиней могли б підштовхнути європейських фермерів наростити поголів’я, та дорогі умови утримання, низький попит і поширення хвороб натомість вказують на довгостроковий спад. Тому зараз українським господарствам, котрі налагодили рентабельність виробництва, вигідно займатися свинарством і навіть потрібно, адже в середньостроковій перспективі українська свинина матиме попит на внутрішньому ринку й, за можливості, відкриватимуться нові експортні європейські ринки збуту.

Бразилія

Виробництво свинини в цій країні оцінюється на рівні 4,5 млн тонн. Через потужний експорт на азійські ринки обсяги постачань бразильської свинини зросли на 8% – до 1,5 млн тонн. Очікується, що зниження цін на корми в країні стимулюватиме виробництво та підвищить цінову конкурентоспроможність.

За підсумками 7 місяців 2023 року міжнародні продажі залишаються високими: 695,1 тис. тонн, що на 14,6% більше, ніж за аналогічний період роком раніше. П’ятий місяць поспіль експорт свинини перевищує загальний обсяг у 100 тис. тонн. Китай залишається найбільшим імпортером свинини з Бразилії (38,3 тис. тонн лише в липні), зберігаючи стабільність проти того ж самого місяця 2022 року. Також є значні продажі до Філіппін – 11,4 тис. тонн (+38 %), Гонконгу – 7,8 тис. тонн (+8%) та Чилі – 6,9 тис. тонн (+107%).

США

Виробництво свинини в США цього року зростає, але рівень споживання знизиться. Очікується, що виробництво додасть 1,4% – до 12,4 млн тонн, а експорт – 9% – до 3,1 млн тонн. 

На 1 червня в американських фермерських господарствах було 72,4 млн голів свиней, що трохи більше, ніж у червні 2022 року, згідно з Quarterly Hogs and Pigs report. Із них 66,2 млн голів були на продаж, а 6,2 млн – для розведення. 

Китай

Очікується, що у 2023 році виробництво свинини в Китаї зросте на 1,1% проти 2022 року і сягне 56 млн тонн. При цьому прогнозується збільшення обсягу імпорту на 8,2%, який досягне 2,3 млн тонн. 

Ціни на внутрішньому ринку залишаться низькими й надалі, що ставить під загрозу роботу місцевих компаній через збитковість виробництва. Якщо тренд збережеться, то це уповільнить темпи розвитку виробництва на внутрішньому ринку Китаю у 2023/24 роках.