Що робити з кукурудзою
Цієї весни багато агропідприємств були змушені мінімізувати витрати на виробництво. Утім, поняття «мінімізація витрат» і «оптимізація ресурсів» лише зрідка виявилися синонімічними. Натомість, у більшості випадків це призвело до проблем із посівами, особливо на Київщині, Полтавщині, Вінниччині… Поточна ситуація з ярими культурами, зокрема, кукурудзою в цих регіонах залишає бажати кращого.
Агропідприємству вже зараз варто задуматися, як зменшити обсяг втрат, або ж отримати прибуток з таких посівів. Для цього розглянемо декілька сценаріїв розвитку подій на прикладі кукурудзи, за ситуації, коли очікуваний дохід від продажу зерна буде меншим за собівартість його вирощування і доробки.
Перш за все треба визначити кількість продуктивних рослин на гектар (ті що мають качан) та масу зерна з одного качана.
В ідеалі обрахунки робимо в декількох місцях на полі. Залежно від його строкатості (наприклад, завдяки супутниковому моніторингу) визначаємо від 3 до 5 точок оцінки. Відповідно, в кожній з точок оцінки робимо заміри для двох паралельних рядків протяжністю 14,28 м або для чотирьох паралельних рядків протяжністю 7,14 м кожен (для кукурудзи із шириною міжряддя 70 см) і рахуємо кількість продуктивних рослин на гектар.
Далі збираємо з чотирьох рядків у кожній з точок обстеження по 3 качани (4 рядки х 3 качани з кожного). Тут важливо використати принцип «випадкового вибору» – вибрали качан, що сподобався, залишили його, а натомість відраховуємо і зриваємо кожен 3й, чи 5й, чи 8й. Облущуємо зерно, вираховуємо загальну вагу зерна, визначаємо його вологість і розраховуємо орієнтовну масу зерна з одного качана і загальну залікову врожайність (за формулою Дюваля):
Врожайність, т/га = Врожайність з поля, т/га х (100 – Фактична вологість) / (Врожайність з поля, т/га х (100 – Залікова вологість).
Спрощений розрахунок врожайності кукурудзи (до (ліворуч) та після (праворуч) перерахунку на залікову вологість 14%), т/га
Умовні позначення: Червоний кольором виділено врожайність, нижчу за точку беззбитковості; жовтим кольором виділено врожайність, потенційно нижчу (залежно від вартості збирання, логістики та доробки зерна в 2022 році) за точку беззбитковості; зеленим кольором виділено врожайність, вищу за точку беззбитковості.
Зробивши обрахунки з урахуванням поточної ціни на кукурудзу, обраємо один зі сценаріїв:
1. Жнивуємо.
Переваги (+):
- Зменшення загальних втрат за умови врожайності більше 1-2 т/га, коли вартість збирання і доробки перевищуватиме потенційний дохід з продажу зібраного зерна.
- Наявність власного зерна кукурудзи для внутрішніх потреб агропідприємства та/чи виконання договірних зобов’язань.
- Рівномірний розподіл пожнивних решток комбайном на поверхні ґрунту, і відповідно, оптимальніші умови для підготовки ґрунту (за потреби) для наступної культури в сівозміні
Недоліки та ризики (-):
- Збільшення рівня загальних втрат за умови врожайності зерна менше 1-2 т/га.
- Разом із зерном виносяться поживні речовини, що потенційно можуть перевищувати вартість мінеральних добрив, необхідних для відновлення вмісту елементів в ґрунті.
З урахуванням збирання, логістики і доробки собівартість вирощування кукурудзи на 1 га зростає до 1040 $/га. Продаж зерна дозволить підприємству отримати дохід в розмірі від 450 (за врожайності 3 т/га) до 900 $/га (за врожайності 6 т/га), зменшивши обсяг втрат до 490 і 140 $/га, відповідно. Винос елементів живлення з зерном еквівалентний сумам від 120 до 240 $/га, відповідно. З урахуванням виносу елементів живлення із зерном, обсяг втрат становитиме 610 та 380 $/га, відповідно для посівів врожайністю 3 і 6 т/га.
2. Дискуємо.
Переваги (+):
- Зменшення загальних втрат за умови врожайності більше 1-2 т/га, коли вартість збирання і доробки перевищуватиме потенційний дохід з продажу зібраного зерна.
- Можливість підготувати поле для наступної культури в оптимальний період.
- За використання деструкторів стерні є достатня кількість часу для їх оптимального внесення і отримання результату.
Недоліки та ризики (-):
- Витрати на дискування (~20 $/га) та (за використання) деструктори стерні (~10-20 $/га).
- Заробка в ґрунт великої кількості пожнивних решток з високим співвідношенням С:N (60:1) спричинить зв’язування вільного азоту в ґрунті, що варто буде врахувати при плануванні посівів і системи живлення на наступний сезон.
За подібного сценарію на підприємство чекає обсяг прямих втрат ~850 $/га (передбачаємо необхідність до двох проходів дискової борони та використання деструкторів стерні (~50 $/га). Щоправда, за відсутності виносу поживних елементів, обсяг втрат буде меншим і складатиме орієнтовно 730 та 610 $/га для посівів із врожайністю, відповідно, 3 і 6 т/га.
3. Силосуємо.
Переваги (+):
- Наявність власного грубого корму;
- Можливість підвищити прибуток з 1 га згодовуванням кукурудзяного силосу нижче середньої якості молочному стаду.
Недоліки та ризики (-):
- Низька якість кукурудзяного силосу.
Отже, збирання посівів із потенційною врожайністю зерна 5-6 т/га на силос дозволить підприємству не лише забезпечити дохідність еквівалентну продажу зерна (до ~900 $/га), проте й отримати перевагу у відсутності затрат на заготівлю, доробку та зберігання, й можливість оптимізувати процеси із підготовки ґрунту для вирощування наступних культур у сівозміні.
Співавтор: Геннадій Бондаренко, кандидат сільськогосподарських наук, експерт з годівлі тварин