Прийшов час формувати нові прогнози на наступний маркетинговий рік
Добігає кінця маркетинговий рік, і, можливо, прийшов час формувати нові прогнози на рік наступний. А що є найкращим підґрунтям для прогнозу на майбутнє, як не аналіз минулого? Усі події, що впливали останнім часом на ціноутворення на товарних ринках, розглядалися інвесторами через призму їх впливу на монетарну політику американської ФРС. Економіка США ввійшла в період, коли зростання ВВП супроводжується пришвидшенням зростання інфляційного тиску в економіці. Найпотужніша зброя, що застосовується ФРС для уповільнення зростання цін, — це підняття відсоткової ставки. Зростання вартості кредитів автоматично зменшує попит на них, і, як наслідок, зменшується попит на товари та послуги. Протягом поточного маркетингового року ставка піднімалася вже двічі.
Підняття відсоткової ставки має і побічний ефект — зміцнення долара. Тобто якщо ФРС піднімає ставку, то відповідно зростає й прибутковість нових розміщень коштів у деномінованих у доларах активах із фіксованою прибутковістю, наприклад, облігацій і депозитів. Інвестори порівнюють прибутковість облігацій Єврозони та США й роблять вибір на користь останніх. Кошти з євро перетікають у долари. А далі спрацьовує загальновідомий феномен — що дорожчий долар, то дешевші товарні активи.
Інвестори, звісно, не чекають, коли безпосередньо зросте ставка (як сигнал, аби скерувати кошти в деноміновані в доларах активи). Натомість — роблять ставки на очікуваннях. Саме тому головний етап зміцнення долара відбувся ще до початку періоду підняття ставок ФРС, а саме з липня 2014-го по березень 2015 року. Протягом наступних двох років долар фактично рухався в бічному тренді, коливаючись у відповідь на вагомі політичні подразники. Такими значущими чинниками впливу протягом поточного маркетингового року стали референдум у Великій Британії щодо її членства у ЄС та президентські вибори у США. Коли стали відомі результати британського референдуму, світ був приголомшений. Долар зміцнився щодо євро з рівня 1,14 до позначки 1,09. Сільськогосподарські товарні активи опинилися під тиском. Проте згодом трейдери врахували, що зростання волатильності на світових ринках підвищує ризики, які мають утримати ФРС від підвищення ставки на прийдешніх засіданнях. Долар почав слабшати, а зернові досягли свого цінового дна наприкінці серпня.
Тим часом світ уже був захоплений іншим шоу, що набирало оберти у США, — президентськими перегонами. Зазвичай ФРС під час президентських виборів керується інтересами чинного президента й не піднімає ставку. Це утримувало долар під тиском і дозволило зерновим і далі зростати. Проте перемога Дональда Трампа у короткотривалій перспективі зіграла на користь долару, що створювало несприятливі умови для биків на зерновому ринку.
Звісно, ми оцінюємо вплив політичних чинників відірвано від фундаментальної картини, що характеризувалася великими перехідними залишками, які стали очевидними вже наприкінці зими. Проте негативний вплив надлишку пропозиції зернових у світі суттєво компенсувався трендом на здешевлення долара, що розпочався вже із січня цього року. Інвестори зрештою врахували, що інфляція у Сполучених Штатах зростає швидше, ніж ставка, як наслідок, «зелений» почав втрачати свою привабливість.
Згадайте, багато хто прогнозував паритет долара в парі із євро вже у другому кварталі 2017 року. Проте так не сталося. Саме слабкіший, ніж того очікувала більшість, долар й утримуватиме зернові від традиційного «літнього» обвалу масштабу минулого року. Справді, великі перехідні залишки з поєднанням очікування одночасного виходу на ринки великої пропозиції збіжжя, після збору врожаю в США, мали б обвалити ціни на нові мінімуми за останні десять років. Проте ймовірна слабкість американської валюти привертатиме увагу до товарних ринків, і, як наслідок, падіння вартості зернових має значно уповільнитися.
Зазираючи в наступний маркетинговий рік, можна зробити цілком обґрунтоване припущення, що, незважаючи на присутність політичних ризиків (імовірні вибори в Італії, потенційне загострення ситуації довкола Північної Кореї, невизначеність щодо запровадження фіскальних методів стимулювання економіки у США), зернові покажуть кращу цінову динаміку, ніж поточного року. Головна причина — поступова девальвація долара, пришвидшення інфляції у США та повернення інвесторів на товарні ринки.