Точка зору

Поки молокозаводи звернуть увагу на фермерів, може бути запізно

Юлія Радчук
аналітик проєкту «Сімейні молочні ферми»

Абсолютно всі фермерські господарства України постраждали через війну, особливо ті, які знаходяться в регіонах, де тривали чи тривають бойові дії.

За нашими розрахунками, лише за I квартал 2022 року Україна втратила близько 300 тис. тонн молока. За такої ситуації до кінця поточного року держава недоотримає близько 2 млн тонн молока – саме на стільки скоротилося виробництво за останні сім довоєнних років.І це – оптимістичний сценарій.

У довоєнні роки виробництво молока в Україні щорічно скорочувалося, зокрема з 2017 року – на 2-6% щороку. Зумовлювалося це насамперед скороченням поголів’я, і ця динаміка була глибшою – 6-11% щорічно. Виробники молока, переважно молочнотоварні ферми, позитивно впливали на статистику, підвищуючи продуктивність корів.

Сьогодні переробники продовжують віддавати перевагу промисловому молоку, хоча і знизили закупівельну ціну. Сировина від господарств населення подешевшала найкритичніше: за місяць середня закупівельна ціна молока знизилась на 25%  – з 8 до 6 грн/кг. Подекуди фермери говорять і про 5 грн/кг. Дехто з них взагалі втратив можливість реалізації молока через логістичні та інші причини.

На полицях магазинів молочна продукція подорожчала – за місяць війни в середньому на 5%. Імпорт вже практично не тисне, адже всі довоєнні запаси майже розпродали, а нові незначні.

Що відбувається? Собівартість виробництва зросла і для постачальників — виробників молока, і для переробників. Конкуренція суттєво ослабла через обмеження імпорту. Попит не зменшився: хоча чимало українців і виїхало за кордон, але і працює лише 60-65% переробників молока. 

Під тиском війни, дефіцитів, підвищення цін на корми, пальне й утримання господарства знизилася вартість сирого молока. Виробляти молоко фермерам, виходить, зовсім невигідно. Але ж вони – критична маса у структурі виробників! До війни частка населення складала 68% у загальному обсязі виробництва молока.

Хоча скорочення обсягів поставок молока на перероблення (прогнозовано на 22%) зумовить зростання частки закупівлі сировини саме від населення. Однак поки на фермерів звернуть увагу молокозаводи, може бути запізно. 

Саме тому селянським фермерським господарствам, в тому числі сімейним молочним фермам, надзвичайно важлива допомога та підтримка. Адже вони виробляють критичний для кожного українця продукт. А ще – це економіка та продовольча безпека. Крім цього, фермери – надійна благодійна підтримка: вони постійно передають молоко та інші продукти харчування ЗСУ, біженцям, територіальним громадам та надають прихисток усім, хто цього потребує.