Точка зору

Цей рік дав нам шанс відновитися після посухи

В'ячеслав Уханов
власник СФГ «Лан» (Одеська обл.)

Опадів на півдні Одещини не було понад місяць, втім, на урожай-2021 це вже не матиме істотного впливу – ранні культури зібрано, а пізні дозрівають. Низька вологозабезпеченість заважає хіба що підготовці ґрунту під озимі. Для більшості з них попередниками будуть соняшник та кукурудза, втім, частину сіятимемо на вже обмолочених площах. Такі поля плануємо обробити Раундапом, щоб прибрати падалицю бур’янів, але для цього потрібні опади.

З ґрунтообробітком також поки що чекаємо для максимального збереження вологи. Якщо зараз за температури повітря близько 30 градусів прибрати стерню, температура ґрунту підвищиться до 50 градусів, а це призведе до загибелі всіх бактерій, що утворюють гумус.

До збирання на сьогодні в нас лишилися три культури – соняшник, кукурудза та сорго, молотити які почнемо у найближчий тиждень. Щодо ранньої групи, маємо пристойні показники врожайності як для цього року. Озимий ячмінь дав 62 ц/га, тоді як середній показник по області становить 40,2 ц/га, озима пшениця, залежно від фунгіцидної обробки, – 65 ц/га і 45 ц/га (середня по області 39,1 ц/га).

Найбільшу врожайність пшениці (65 ц/га) ми отримали там, де застосували двокомпонентний фунгіцид, що має тривалішу дію і більший спектр хвороб, проти яких він захищає. На невеликій частині площ, де було застосовано однокомпонентний фунгіцид, урожайність пшениці на 20 ц/га нижча. Цю різницю було видно навіть візуально за станом посівів.

Ми здійснювали профілактичну обробку посівів зернових культур, коли рослини перебували в доброму стані – ніколи не чекаємо, поки рослини уразять хвороби. Запобігаємо переважно розвитку грибних хвороб – борошнистої роси, септоріозу, гельмінтоспоріозу. Фузаріоз у нас на півдні не сильно виражається, а з вірусних дошкуляє лише вірус жовтої карликовості ячменю, але його проявів цього року не було.

Одна з найсерйозніших проблем на Одещині цього року, що призвела до значних втрат врожаю, – це вилягання посівів унаслідок дощів та буревіїв. У деяких господарствах вилягло до 60-70% ячменю, трохи менше – пшениці. А в моїх колег на півночі Одещини вилягло 100% посівів ячменю і 80% пшениці.

Нам цього року поталанило обрати дворядний сорт озимого ячменю, що має високу кущистість (на 1 м2 – 650-700 продуктивних стебел), але трохи менший колос і втричі менше зерен у колосі, порівняно з шестирядним. Натомість він має високу стійкість соломи, що і вберегло наші посіви від вилягання.

Крім того, дворядний сорт ячменю в нас дав цього року потужну натуру – 630 грамів, тоді як у багатьох сусідніх господарствах у шестирядних сортів через вилягання зерно не сформувалося і натура зерна надто низька.

Загалом, попри не ідеальні агрокліматичні умови, цей рік для багатьох агровиробників півдня Одещини видається шансом відновитися після дворічної посухи.