Агрономія
Головне:
Під час карантину важливо зберегти логістичні потоки для забезпечення аграріїв насінням, - думка За два місяці Україна закупила за кордоном 6 тис. тонн сиру У Канаді послугами агроавіації користується кожен четвертий-п’ятий фермер У групі компаній «Олстас» знайшли спосіб уникнути промивання ґрунтових гербіцидів Зорянський елеватор на Рівненщині завершує відвантаження зерна Компанія FMC розпочала реєстрацію препаратів для захисту томатів від південноамериканської томатної молі Вітчизняні борошномели закликають владу тимчасово обмежити експорт зерна, аби запобігти здорожчанню хліба АМКУ призупинив впровадження «Укрзалізницею» нового договору про надання послуг На термінал Neptune зайшов під завантаження найбільший балкер Про нові органічні малинники площею 40–50 га на кілька років можна забути, – експерт
Точка зору

Аналіз ґрунтів є одним із головних заходів при впровадженні точного землеробства

Вадим Скрипник
в. о. директора сільськогосподарського виробництва агропромхолдингу «Астарта-Київ»
Поділитись:

Упровадження точного землеробства — це постійний процес, адже технології розвиваються дуже стрімко, і те, що було актуальним ще п’ять років тому, сьогодні потребує оновлення. Тому ми рухаємося інтенсивно і водночас еволюційно, враховуючи досвід інших господарств, не маючи на меті впровадити все одночасно, бо ціна помилки — досить висока. Беремо тільки ті елементи, що відразу приносять економічний ефект. Дорогі елементи, ефект від яких приходить через певний час, ми впроваджуємо поступово. Наприклад, застосували диференційовану сівбу й унесення добрив у деяких своїх господарствах і, враховуючи економічний ефект, поступово переобладнуємо сівалки та розкидачі в інших господарствах.

Поступово відмовляємося від плуга й оремо тільки тоді, коли без цієї операції обійтися неможливо — наприклад, у вирощуванні буряків.

Аналіз ґрунтів є одним із головних заходів: маємо для цього сітку полів і план відбору зразків. Розмір квадратів сітки залежить від величини поля та кількості типів ґрунтів на ньому, оскільки «середня температура по палаті» нас не влаштовує. Якщо маємо нестандартні ситуації — наприклад, поле кілька років поспіль дає низьку врожайність — проводимо розширений аналіз ґрунту за більшою кількістю показників, щоб знайти причину. Згідно з даними карти забезпечення ґрунту поживними елементами, виготовляємо карту внесення добрив. У першу чергу вносимо комплексні добрива під буряки, пшеницю й кукурудзу, азотні добрива даємо під усі культури — в кількості, що необхідна для забезпечення вегетації рослин.

Щороку компанія інвестує в технології точного землеробства близько 5 млн доларів. За останні п’ять років завдяки отриманню додаткової інформації про поля, економія на гектар становила близько 20% і це до того, що всі складові — насіння, добрива, засоби захисту рослин, ПММ — постійно дорожчали. Маючи інформацію, можна ухвалити індивідуальне рішення по кожному полю. Колись мій викладач наставляв мене: «Ти приходиш на поле, прикладаєш вухо до землі, і воно тобі каже, що треба зробити. Береш до рук рослинку, вона тобі каже, що їй потрібно — калій чи фосфор. І якщо ти слухаєш, але не чуєш, то ти — не агроном». Аналіз ґрунту — це і є голос землі. А перший закон землеробства свідчить: сума винесених елементів живлення має дорівнювати сумі внесених. Треба чітко знати, які елементи поповнюються в ґрунті завдяки залишкам соломи чи кукурудзяного стебла, внесення гною, а скільки треба внести хімічних добрив.

Іще один момент, який треба враховувати у впровадженні елементів точного землеробства, стосується роботи з людьми, від яких залежить результат. Хоч ми запровадили паралельне водіння на тракторах, чимало механізаторів одночасно користується маркером — про всяк випадок, для підстрахування. Вони розуміють, що відповідають за результат і мають власне бачення й досвід, як його досягти. Нам залишається навчати й чекати, доки люди почнуть довіряти сучасним технологіям.

Поділитись: