Інтерв'ю

Запобігти ускладненню

Олександр Кармазін
головний ветлікар господарства «Скіф»

Якісні премікси підтримають тільну корову й зменшать післяотельні ускладнення для швидкого росту лактаційної кривої  

Не секрет, що найважчий період у житті продуктивної тварини — післяотельний. Організм перебуває в зоні ризику через низку чинників: 

• усе найкраще тварина віддала для повноцінного формування здорового життєздатного плода; 

• розтелення саме по собі доведений стрес-чинник, бо це виснажливий процес для організму; 

• початок активної лактації потребує значущих витрат ресурсів організму; 

• зміна раціону додає навантаження на травну систему, зокрема на печінку. 

Організм не завжди справляється з таким тиском. Щоб підтримати корову, слід вжити заходів заздалегідь, ще в період сухостою. Та не забути надати їй необхідний комплекс речовин після народження теляти. 

Проблеми після отелення 

Найболіснішим питанням у господарствах на відділі новотільних є затримання посліду. Воно часто супроводжується подальшою субінволюцією матки, що може призвести до хронічного метриту. А метрит у будь-якому прояві — це збільшення сервіс-періоду, зниження відсотка заплідненості та, як наслідок, зменшення виходу телят. 

Не менш гостре питання — кетози. Порушення білкового обміну загрожує не лише зниженням продуктивності в час хвороби, а й значно уповільнює вихід корови на пік лактації. Іноді захворювання печінки призводить до виснаження та загибелі тварин. 

І «класика жанру» — гіпокальціємія. Через брак кальцію в крові високопродуктивна тварина може не вставати кілька діб, майже не засвоювати корми. В окремих випадках таких тварин вибраковують, або вони помирають. Усе це — збитки для господарств, яким можна було запобігти. 

Запобігти ризикам 

Спеціалісти одностайно вважають, що всі проблеми в критичний період треба не розв’язувати не по факту, а запобігати їм. Насамперед слід подбати про наявність технологічних груп — ранній і пізній сухостої, новотільні, роздоювання. Для кожної категорії тварин і раціон має відповідати їх фізіологічному стану. 

За будь-якого утримання та будь-якої годівлі важливо балансувати раціони преміксами. Адже основне джерело проблем — брак кальцію в крові. Корова засвоює його тільки з кишківника і в мізерній кількості, цього не достатньо для нормального скорочення гладкої мускулатури. А для реабсорбції його з кісток треба штучно створити певні умови. 

У господарстві СТОВ «Скіф» успішно впровадили рішення щодо гіпокальціємії й отримали чудові результати. Про досвід розповів головний ветлікар господарства «Скіф» Олександр Кармазін. 

Пане Олександре, розкажіть трохи про ваше господарство. 

— Компанія «Скіф» розташована в селищі Більськ на Полтавщині. В обробітку маємо 3600 га орних угідь, з них 700 га відведено під вирощування кормових культур для задоволення потреб тваринництва. 

На фермі на безприв’язній системі утримується близько 2000 голів ВРХ, з яких 1000 — дійне стадо. Нині маємо тварин породи українська чорно-ряба молочна, голштинізована. До того ж голштинізацію провадимо з 2008 року, тож маємо відповідні результати щодо продуктивності й відповідні проблеми, особливо в транзитний період. 

Корови розподілені по секціях відповідно до технологічних груп. Доїмо тричі на добу, кожна секція заходить на доїння згідно з технологічною картою. Доїльна зала зроблена по типу «ялинка» фірми Westfalia зі швидким виходом — одночасно дояться 24 корови. 

Годуємо монокормом і для кожної групи розробили окремий раціон. Роздаємо корми за допомогою агрегата Тріолет — він досить непогано змішує всі компоненти раціону в моносуміш. Тож сепарація корму майже відсутня, й додаткові компоненти додавати в раціон значно зручніше. 

Які показники продуктивності маєте на цей час? 

— Звісно, можна розглядати надої відповідно до строку лактації по різних групах — тоді «розбіг» за продуктивністю буде від 5 до 40 л. Якщо узагальнювати, то нині середньодобовий надій становить 32 л на голову. Роздоювання, звісно, дає більше, корови перед запуском — менше, все залежить від терміну лактації. 

Щодо відтворення поголів’я — на фермі встановлено програму «Афі-фарм», завдяки якій виявляємо корів в охоті. З моменту впровадження вона вже показала результат — нині набагато більше тварин виявляємо своєчасно. Вихід телят наразі становить 92% по стаду. 

Транзитний період є чи не найбільш ризиковим. Які основні проблеми мали у корів? 

— Перша проблема — гіпокальціємія у новотільних. Звідси й затримання посліду, і парези, і кетози, і довгий вихід тварин на пік лактації. Та й на відтворну функцію також впливало — приховані метрити, перегулювання, зниження відсотка запліднюваності. Нині таких проблем менше. 

Що зроблено для покращення стану стада? 

— Перше — це правильне розподілення тварин на технологічні групи. Дійне стадо сортуємо й годуємо відповідно до продуктивності. Перед запуском корегуємо раціон. Також виділено дві групи сухостою — ранній і пізній, бо і там і там є свої розбіжності в годівлі для хорошого старту тварини після отелення. Новотільні, роздоювання також виділено окремо. 

Відповідно до технологічної групи застосовуємо премікси від української компанії «Технокорм». На початку співпраці в раціон сухостійних корів і на новотільних уводили продукт Гепамол. Завдяки цьому швидко привели стадо в норму — практично позбавились кетозів. 

Нині застосовуємо інший продукт — Молкаб на групі пізнього сухостою, додаємо в монокорм близько 500–600 г на голову за добу. На новотільних у перший і другий дні використовуємо болюси Кальцимол. Також додаємо в раціон раннього сухостою Фідпак, для нормалізації кількості мікрота макроелементів. 

Результати застосування цих продуктів відповідають вашим очікуванням? 

— Завдяки зниженню випадків гіпокальціємії результатів отримали багато. По-перше, нормалізували обмін речовин у новотільних корів. Питання кетозу і до цього в принципі було контрольоване, адже ми моніторили кількість кетонових тіл у крові корів, вживали відповідні заходи. Але нині кількість випадків клінічного кетозу набагато поменшало, деколи реєструємо субклінічну форму, але з цим уже набагато легше працювати. 

Завдяки тому, що в крові новотільних тепер достатньо кальцію, в нас фактично немає випадків затримання посліду. Раніше проблему мали у 20–25% випадків, а тепер це 5–8%. Звісно, такий результат позитивно впливає і щодо скорочення сервіс-періоду, і щодо підвищення відтворної функції корів. Набагато зменшилась кількість перегулювань, тварини нормально приходять в охоту й тільніють. 

Окрім того, стали рідкістю класичні парези. Корови швидко адаптуються до нового раціону, засвоюють максимум поживного з корму, не залягають після отелення й доволі швидко виходять на пік лактації. 

На ринку пропонується чималий вибір преміксів. Як ви звузили коло пошуку та як моніторили результати? 

— Справді, преміксів нині багато, а от вибрати не так уже й просто. Насамперед треба розуміти проблему в господарстві, та які варіанти розв’язання можна підібрати й проконтролювати результат. Велику допомогу надали консультанти компанії «Технокорм», а перш ніж давати рекомендації, вивчили ситуацію в господарстві. 

Також нам вдається тримати на контролі результати. Для нормальної роботи організму корови та реабсорбції кальцію з кісток слід знизити кислотність крові умовно з 7,4 до 7,38. Такий ефект дають кислі солі, з якими ми й працюємо. Але як ветлікар можу сказати, що в цьому є певні ризики, тож треба точно розуміти дозування й отримуваний ефект. 

Спеціалісти «Технокорм» регулярно проводили й проводять дослідження сечі сухостійних корів, вимірюють кислотність, відповідно до результату корегують або не корегують кількість уведення преміксу. На початку співпраці отримували різні результати — від 8 до 8,5 рН. Наразі моніторинг стабільно показує зниження рН до 6,2–6,4 — це було нашою метою, адже в таких умовах кальцій реабсорбується з кісток і гіпокальціємії не виникає. 

У такому режимі працюємо понад два роки. Мене як лікаря влаштовує і якість добавок, і результат їх застосування. Також приємно, що представники компанії справді допомагають вести господарство: у співпраці із зоотехніком відбирають корми на аналіз, раціони балансують, консультують з основних питань. Тому вважаю таку співпрацю досить плідною. 

Розкажіть про плани щодо розвитку господарства. 

— Планів маємо багато — і щодо нарощення поголів’я, і щодо реконструкції приміщень і розширення доїльної зали, оновлення устаткування. Продуктивність у нас немаленька, стадо відтворюється, оновлюється, спеціалісти працюють. Тож плануємо рухатись далі й підвищувати показники.  

ГОВОРИТЬ ЕКСПЕРТ  

Микола Прітикін, канд. вет. наук, фахівець із годівлі ВРХ ТОВ «Технокорм»  

— Існують різні стратегії годівлі корів пізнього сухостою, які допомагають поліпшити споживання корму тваринами й знизити частоту виникнення метаболічних порушень, пов’язаних із проявами гіпокальціємії. 

Ми пропонуємо застосовувати стратегію годівлі сухостійних корів, яка ефективно компенсує можливі випадки зменшення споживання корму в транзитний період. А негативні наслідки високих рівнів кальцію або калію в раціонах компенсувати використанням аніоногенних добавок, які дозволяють корові швидко отримувати з кісткових запасів кальцій, коли потреба на нього різко зростає під час отелення. 

Профілактика кетозу також починається перед отеленням. Цей час є критичним для згодовування добре збалансованого раціону й важливо, щоб цей раціон корови повністю з’їдали. Якщо ми припускатимемося помилок в отельний період, то матимемо проблеми зі своєю худобою надалі, маючи на увазі різні захворювання обміну речовин, зниження молочної продуктивності та відтворювальної функції. Усе це призведе до збільшення витрат і зниження рентабельності.